09.07.2020
RECENZJE
HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019

FAIRYLAND - Osyrhianta

AL DI MEOLA – Across The Universe

KATATONIA - City Burials

DESERT NEAR THE END - Of Fire and Stars

VADER - The Darkest Age - Live '93

VADER - Solitude In Madness

TRK PROJECT - Kay & Gerda

WIEWIÓRKA NA DRZEWIE - Wiewiórka na drzewie

KAZIK - Zaraza

IN EXTREMO – Kompass zur Sonne

NEUMA - Weather

WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence

RUNNING WILD - Crossing the Blades Ep.

FREN - Where Do You Want Ghosts To Reside

KEEP ROCKIN' - Seismic Shift


Nawigacja
Artykuły » Książki » Kings Of Leon - Sex On Fire - Michael i Drew Heatley
Kings Of Leon - Sex On Fire - Michael i Drew Heatley
KOLKings Of Leon - Sex On Fire
Autorzy: Michael i Drew Heatley
Rok wydania: 2013
Wydawnictwo: SQN


Dobrze pamiętam moment ukazania się płyty „Youth And Young Manhood” , debiutu nikomu nieznanej kapeli Kings Of Leon. Był rok 2003 i pojawienie się czterech długowłosych kolesi, którzy swoją muzyką bezczelnie sięgają po hipisowskie tradycje, przykuwało uwagę. Do tego wszystkiego słychać było że są piekielnie zdolni. W niezwykle interesujący sposób połączyli klasycznego rocka ze współczesnymi brzmieniami. I jeszcze ten wokalista, którego barwa głosu niemal natychmiast zostawała zapamiętywana. Unikalnością swojego śpiewu Caleb Followill zaskakiwał tak samo jak Ozzy Osbourne na kultowym albumie lat siedemdziesiątych „Black Sabbath” . Ale na zaskoczeniu porównania się kończą. Dziś, gdy odnieśli międzynarodowy sukces, z pewnością siebie podpartą faktami minionej dekady z ich biografii, powiem zarozumiale: „ja wiedziałem że tak będzie” . Jednak wgłębiając się w szczegóły życiorysów, poszczególnych muzyków Kings Of Leon można stwierdzić, że w równej mierze ich losy mogły się potoczyć zupełnie inaczej. Mogli zostać na przykład kaznodziejami.

Właśnie jak to się stało że trzej bracia Caleb, Nathan i Jared Followill wychowani zgodnie z surowymi zasadami Kościoła Zielonoświątkowego , którego ojciec był pastorem i nie mogli słuchać w dzieciństwie żadnej innej muzyki poza gospel, stali się gwiazdami rocka nie mającymi nic wspólnego z religijną ascezą? Jak to możliwe, że przemierzając kraj wraz z całą rodziną by ojciec pastor w coraz to nowych miejscach mógł głosić swoje kazania, stłoczeni większość czasu w samochodzie, do dziś nie potrafią bez siebie żyć? Jasne że ich braterskie bójki stały się już legendarne, po jednej z takich kłótni Caleb musiał nawet poddać się operacji barku, ale żaden podobny incydent nie zaszkodził trwale rodzinnym relacjom. Do dziś bracia wsparci przez kuzyna Matthew tworzą nierozerwalny skład Kings Of Leon . Czy to jest do pomyślenia że w rodzimej Ameryce przez długi czas byli ignorowani , zaś tryumfy świętowali głównie w Europe za sprawą Brytyjczyków?

Na wszystkie powyższe pytania odpowiada biografa zespołu zatytułowana „Kings Of Leon – Sex On Fire” pióra kolejnej rodzinnej ekipy czyli Michaela i Drew Heatleya, znaczy się ojca i syna. W książce również znajdziemy wiele faktów zapisanych z kronikarską dokładnością dotyczących poszczególnych wydawnictw, pobytów w studio, ludzi wspomagających grupę przy tworzeniu muzyki, ważnych koncertów. Ponadto panowie postarali się każdą płytę opisać, duża czasu poświęcając najważniejszym utworom Kings Of Leon. Biografia napisana jest z zewnętrznej perspektywy. Odnotowane zostały pewne zakulisowe wydarzenia lecz bez detali wyjaśniających niektóre zdarzenia. Jednakże autorzy postarali się zebrać wiele ważnych ogólnodostępnych informacji oraz wywiadów publikowanych w muzycznej prasie, często powołując się na artykuły magazynów NME i Rolling Stone. Pomimo tego że książka zawiera wiele dokumentalnych informacji została napisana „lekkim piórem” i czyta się historię Kingsów z przyjemnością.

Biografia Kings Of Leon kończy się wraz z wydaniem płyty „Come Around Sundown” , piątego albumu studyjnego. Nadal są na początku scenicznej kariery, ale już mają status rockowej mega gwiazdy. Dlatego książka poświęcona temu rodzinnemu, niezwykle dochodowemu biznesowi, staje się automatycznie interesującą pozycją.

Witold Żogała
Komentarze