09.07.2020
RECENZJE
HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019

FAIRYLAND - Osyrhianta

AL DI MEOLA – Across The Universe

KATATONIA - City Burials

DESERT NEAR THE END - Of Fire and Stars

VADER - The Darkest Age - Live '93

VADER - Solitude In Madness

TRK PROJECT - Kay & Gerda

WIEWIÓRKA NA DRZEWIE - Wiewiórka na drzewie

KAZIK - Zaraza

IN EXTREMO – Kompass zur Sonne

NEUMA - Weather

WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence

RUNNING WILD - Crossing the Blades Ep.

FREN - Where Do You Want Ghosts To Reside

KEEP ROCKIN' - Seismic Shift


Nawigacja
Artykuły » Książki » O Krowach, Świniach, Małpach, Robakach Oraz Wszystkich Utworach Pink Floyd i Rogera Watersa - Wiesław Weiss
O Krowach, Świniach, Małpach, Robakach Oraz Wszystkich Utworach Pink Floyd i Rogera Watersa - Wiesław Weiss
 Pink FloydO KROWACH, ŚWINIACH, MAŁPACH, ROBAKACH ORAZ WSZYSTKICH UTWORACH PINK FLOYD I ROGERA WATERSA
Autor: Wiesław Weiss
Rok wydania: 2015
Wydawca: In Rock

Lektury. Któż nie pamięta lektur. Mało chyba kto wspomina je z utęsknieniem. Najczęściej były przykrym obowiązkiem i rzadko którą pozycję wspomina się z nostalgią. Są jednak książki, które znać trzeba! Dla fanów progresywnego rocka, a w szczególności grupy Pink Floyd, pozycją taka jest „O Krowach, Świniach, Małpach, Robakach Oraz Wszystkich Utworach Pink Floyd i Rogera Watersa” Wiesława Weissa. To trzeba przeczytać, to trzeba mieć!

Postaci autora przedstawiać nie musimy, Wiesław Weiss nie od wczoraj w rocku „siedzi” i ma na swoim koncie kilka wyjątkowych prac. Ta o której macie okazję poczytać w tej chwili to bez wątpienia jedno z jego ciekawszych wydawnictw a chyba nawet jedno z ciekawszych pośród wielu innych poświęconych światowej ikonie rocka progresywnego!

W tym miejscu należy wspomnieć, że nie do końca jest to pozycja nowa. Jest to rozbudowana m.in. o nowe rozdziały i zaktualizowana wersja dwóch wcześniejszych publikacji "O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd" i "Gry wojenne. O wszystkich solowych utworach Rogera Watersa". Tak więc dostajemy potężną porcję informacji, która zaspokoi ciekawość niejednego fana Floydów czy Watersa solo. Osoby, które posiadają wspomniane wydawnictwa wiedzą czego oczekiwać, Ci którzy nie mieli okazji ich zakupić otrzymują prawdziwą informacyjna bombę! Cóż więc mamy tu tak wyjątkowego?

Nie jest to typowa biografia, nie ma informacji o tym jak panowie się poznali, jak dorastali, jak im szła nauka i czy lubili się uczyć czy nie. Nic z tych rzeczy. Autor rozłożył twórczość Pink Floyd do poziomu pojedynczego utworu i KAŻDEMU z nich poświęcił fragment wydawnictwa! Tak, opisana jest tu każda jedna kompozycja zespołu (i Watersa) od pierwszych singli po płytę „The Endless River”! Powiecie co można napisać o każdej piosence z osobna?! Otóż można. Obrazuje to też fakt ile pracy musiało kosztować skompletowanie tego materiału. Czytelnik poznaje wiele anegdot i sytuacji z życia zespołu związanych z powstawaniem danego utworu, wypowiadają się sami muzycy jak i osoby będące blisko zespołu. Dowiadujemy się kto zagrał cover danej kompozycji i jak po latach ich twórcy sami się do nich odnoszą.

Kolejne rozdziały to kolejne, ułożone chronologicznie, płyty, zarówno te studyjne jak i zawierające muzykę filmową (otwierają je wstępy wprowadzające i opisujące okres powstawania danego albumu). Podrozdziały to tytuły utworów. Dokładnie ta sama reguła obowiązuje w przypadku twórczości Rogera Watersa. Tym sposobem powstało coś na kształt biblii dla każdego fana zespołu. To nie jest książka, którą się czyta – ja się po prostu chłonie a jako ciekawostkę dodam, że poza tekstem okraszona jest sporą ilością zdjęć!

No to jak to jest z tymi lekturami? Można je lubić? Można! Pod jednym jednak warunkiem, że sięga się po nie z własnej woli a po „O Krowach, Świniach, Małpach, Robakach Oraz Wszystkich Utworach Pink Floyd i Rogera Watersa” sięgnąć warto!

Piotr Michalski
Komentarze