05.12.2020

Nawigacja
Artykuły » Książki » SYSTEM OF A DOWN - Hipnotyczny Krzyk - Bartek Koziczyński
SYSTEM OF A DOWN - Hipnotyczny Krzyk - Bartek Koziczyński

Bartek Koziczyński
SYSTEM OF A DOWN
Hipnotyczny Krzyk


SOAD
Rok wydania: 2017
Wydawca: In RockJeśli chodzi o zespół SYSTEM OF A DOWN, to moja znajomość z nimi zaliczyła falstart. Właściwie zacząłem ich muzykę cenić już po zawieszeniu działalności. I to w bardzo wybiórczym zakresie. Jako, że przyzwyczajony byłem, że już muzyka punkowa a i thrash metal poruszały tematy polityczne... i to polityki zazwyczaj krajów od nas odległych nawykłem się przepuszczać takie teksty mimo uszu. Ot, w porządku - buntują się chłopaki, wypowiadają w ważkich dla SIEBIE sprawach, ważne że skutkuje to agresją i chęcią rebelii w muzyce. Tak samo nie docierała do mnie walka SYSTEM OF A DOWN o sprawę Ormian. I mimo, że historia tego narodu jest znacznie bliższa obywatelowi Europy Wschodniej, kraju postkomunistycznego, położonego pomiędzy strefami wpływów, rebelia Tankjana i spółki w dalszym ciągu do mnie nie przemawiała, tym bardziej że wielokrotnie wydawała się przyćmiewać i kierunkować działalność grupy. Cieniem było dla mnie w tym postrzeganiu również świadomość, że są to obywatele amerykańscy... którzy z ojczyzną przodków mieli niewiele wspólnego.

Tak po prawdzie to lektura biografii skłoniła mnie do ponownego zgłębienia dyskografii, i ponownego spojrzenia również na motywy działalności. Część moich przekonań nie została w żaden sposób obalona. Ale też nie to było zadaniem Bartka Koziczyńskiego, który postanowił zmierzyć się z historią zespołu. Wprawdzie tło polityczne i historyczne jest przez autora przywoływane nader często, a i działalność grupy powodowała częste spojrzenia w kierunku Armenii, dla czytelnika czy fana zespołu ważniejszym mogą być realia działalności grupy rockowej na obrzeżach Hollywood. To ile członkowie zespołu musieli poświęcić by móc spełniać się artystycznie. Dla mnie wyjątkowo interesujący był okres sprzed debiutu, gdzie widzimy perypetie grupy i ich samozaparcie z uzyskaniu kontraktu. Jak stają się odkryciem Rick Rubina i jego wkład w rejestrację pierwszej płyty. Autor biografii przy okazji każdego z albumów pozwala sobie na rozebranie go na części pierwsze, także oprócz typowo recenzenckiej roboty, pojawiają się kulisy powstawania czy produkcji danych utworów.
W książce przytoczono wiele fragmentów wywiadów z zespołem, możemy zatem już bez potrzeby bibliotekarskich poszukiwań przeczytać reakcje grupy na pierwszy koncert w Polsce i pamiętne wygwizdanie i obrzucenie bułkami przed koncertem SLAYERA. Po latach to wydarzenie jeszcze komentowane było przez zespół, może i z nieco gorzkim zabarwieniem, ale i odbiorem jako czymś umacniającym charakter. Ciekawe zatem było porównanie wywiadów z prasy polskiej i zagranicznej dotyczących tych wydarzeń. Kolejnym z ciekawszych fragmentów było dla mnie podrążenie tematu okoliczności wydania płyty "Steal this album". Coś co z grubsza wie każdy fan muzyki rockowej, tutaj również zostało nieco jaśniej przedstawione.
Część książki po zawieszeniu działalności, okazuje się dość zdawkowym opisem działalności pozostałych członków zespołu, a formą przyczynku do biografii lidera zespołu. Ale czy powinno to dziwić? W końcu jeśli niekoniecznie fanom macierzystej formacji musiał pasować kierunek działalności Serja, tak trzeba przyznać, że jest artystą najbardziej płodnym ze swoich kolegów.

Kila słów o formule książki. Widać że nie jest ona autorstwa bezpośredniego świadka wydarzeń. Jest bardzo rzeczowa i momentami wręcz kronikarska. Brakuje nieco luzu w narracji, czy też przytoczenia anegdot które sprawiłyby lekturę bardziej lekką. Jednak nawet jeśli nie jesteście fanami formacji znajdziecie tu wiele dla siebie. Mam i tym razem sugestię pod rozwagę dla wydawcy. Kiedyś boczyłem się na wkładki kolorowych zdjęć pogrupowane gdzieś w połowie wydawnictw. Tym razem mam pewien pomysł który mógłby być wartościowy szczególnie dla sympatyków muzyki, którzy korzystają choćby z serwisów streamingowych. Na koniec książki znalazł się szczegółowy opis dyskografii grupy. A może warto by pomyśleć o przedruku tekstów utworów, lub nawet krok dalej (wzorem książeczek z lat 80/90) ich tłumaczeń... Przyznam, że sam skorzystałbym wielokrotnie z takiej lektury.

Cóż, zespół SYSTEM OF A DOWN zapowiada wydanie nowej płyty studyjnej, tymczasem raczy nas koncertami. To i tak całkiem nieźle po latach posuchy. Ale tak naprawdę nie zdziwiłbym się, gdyby kolejna część biografii nie była konieczna. W końcu są to artyści tak indywidualni, że równie dobrze skomponowane utwory ponownie mogą zagościć na płytach solowych - obym nie okazał się złym prorokiem.

Piotr Spyra