03.07.2020
RECENZJE
ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019

FAIRYLAND - Osyrhianta

AL DI MEOLA – Across The Universe

KATATONIA - City Burials

DESERT NEAR THE END - Of Fire and Stars

VADER - The Darkest Age - Live '93

VADER - Solitude In Madness

TRK PROJECT - Kay & Gerda

WIEWIÓRKA NA DRZEWIE - Wiewiórka na drzewie

KAZIK - Zaraza

IN EXTREMO – Kompass zur Sonne

NEUMA - Weather

WE SELL THE DEAD - Black Sleep

ANVISION - Love & Hate

NEUMA - Vol.2

SCEPTIC - Blind Existence

RUNNING WILD - Crossing the Blades Ep.

FREN - Where Do You Want Ghosts To Reside

KEEP ROCKIN' - Seismic Shift

EDDIE MULDER - Victory

DIAPOSITIVE - Give Me A Ride

TRANQUILLIZER 247 - Dziesięć


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BLIND EGO - 2020 - Preaching To The Choir
BLIND EGO - 2020 - Preaching To The Choir

BLIND EGO - Preaching To The Choir


BLIND EGO - Preaching To The Choir

1. Massive
2. Preaching To The Choir
3. Burning Alive
4. Line In The Sand
5. Dark Paradise
6. In Exile
7. Heading For The Stars
8. Broken Land
9. The Pulse

Rok Wydania: 2020
Wydawca : Gentle Art of Music
https://www.blind-ego.com/

Gitarzysta RPWL powraca z nową płytą swojego solowego projektu. Być może nawet fani nie spodziewali się tak rychłego wydania następcy "Liquid", bowiem zapracowany Kalle Walner przyzwyczaił nas do większych przerw między wydawaniem solowych płyt. Tym bardziej, że po pojawieniu się poprzedniej płyty studyjnej pojawiła się koncertówka. Cóż fani progrockowego gitarzysty są w tym przypadku rozpieszczani i możliwe że oczekiwania będą nieco większe jeśli w grę wchodzi cykl wydawniczy jego kapeli.

Pierwszy singiel z nowej płyty BLIND EGO może trochę wprowadzić w błąd. Owszem, wydaje się to kierunek w którym zespół mógłby podążyć po znacznie bardziej zwiewnym "Liquid". Wręcz brit rockowy i euforyczny "Burning Alive" nastawił mnie pozytywnie do nowej produkcji projektu Kalle Walnera. Na właściwe tory naprowadził już znacznie cięższy i bardziej progresywny "Massive" otwierający płytę. Zresztą kolejny na krążku utwór tytułowy jest jeszcze bardziej rozbudowany, bardziej metalowy. I tutaj również zadowoleni będą odwieczni fani formacji, bowiem klimatycznie kłaniają się pierwsze płyty. Powrót w klimaty lekkiego grania ponownie uświadczymy za prawą "Dark Paradise" z refrenem w nostalgicznym AORowym stylu, i łkającą gitarą, oraz kolejny - bardzo rytmiczny niemal hard rockowy "In Exile". Chwili kontemplacji sprzyjać będzie artrockowy "Heading For The Stars", gdzie mimo dość szybkiego tempa, sporo jest melodii i przestrzeni. Pod koniec płyty ponownie robi się ciężej. "Preaching to the Choir" zawiera sporo przesterowanych wokaliz i nisko zestrojonych gitar. W tych kompozycjach oprócz ciężaru znajdziemy jednak mnóstwo przestrzeni. Kilka fajnych patentów, jak wokalizy zaśpiewane jedynie na linii basu (bez ściany gitary rytmicznej), zdecydowanie pogłębia to wrażenie. Faktem jest jednak, że Walner jako mistrz wiosła serwuje sporo fajnych melodii. No właśnie, nie mówię o popisach solowych, tutaj kompozycja jest sednem.

Może zaleci to trochę frazesem, ale "Preaching To The Choir" jest idealnym miksem między początkami BLIND EGO i kierunkiem, który mogli wyobrażać sobie fani po wydaniu płyty poprzedniej. W moim przypadku - zdecydowanie trafiło w gust. I powiem szczerze, że nie chciałbym żeby proporcje tego materiału były zaburzone w jakikolwiek sposób. Ten album po prostu prezentuje kwintesencję projektu. Nie wiem, może to autosugestia, ale wydaje się że całość brzmi bardziej organicznie. Odkąd skład okrzepł, (szczególnie mowa o frontmanie), kompozycje trzymają się kupy i brzmią jak wynikowa doświadczeń zespołu.

8,5/10

Piotr Spyra
Komentarze