25.06.2021

Nawigacja
Artykuły » Patronujemy » Believe
Believe


www.believe.com.pl

Strona Internetowa Mirka Gila

Believe "This Bread is Mine"

Czy uda Ci się znaleźć ukryte znaczenie tytułu ? Być może zastanowisz się nad swoim miejscem w rzeczywistości, gdzie na co dzień toczysz metaforyczną walkę o swój "kawałek chleba", o swoje miejsce. Czym akurat dla Ciebie będzie ten chleb? Czy Twoja egzystencja to prawdziwa nieograniczona niczym wolność? Być może dojdziesz do wniosku, że wszystko to, co dotychczas widziałeś jest złudnym obrazem utkanym z Twojego bólu. Co wybierzesz? Rzeczywistość taką jaka jest, czy swoją indywidualną ścieżkę ku lepszemu?
Włącz "This Bread is Mine" i posłuchaj muzycznego komentarza od Believe.
Warstwę tekstową płyty stworzył Robert Sieradzki, autor słów dwóch poprzednich albumów i oddany przyjaciel zespołu. Słowa są idealnym dopełnieniem muzyki i w intuicyjny wręcz sposób oddają emocje nowych dźwięków.
Muzyka zaś jest wypadkową przeżyć i gustów członków Believe:
Mirka Gila (ex-Collage, ex-Mr.Gil, guitars), Karola Wróblewskiego (vocals, flute, keyboards), Przemasa Zawadzkiego (ex-Collage, bass guitar), Satomi (violin) i Vlodiego Tafla (drums & percussion).
Nowy materiał oznacza świeże spojrzenie na muzyczną rzeczywistość, dlatego po długich, głębokich poszukiwaniach, Believe znajduje nową energię by wszystkich fanom przedstawić 11 nowych kompozycji.
W kreowaniu nowych dźwięków Believe wsparli Paulina Druch (cello) i Bartek Zbroszczyk (guitar).
Mixu płyty nie mógł dokonać nikt inny jak Włodek Kowalczyk, polski producent odpowiedzialny za realizacje muzyczną takich legend jak Klaus Mit Foch, Róże Europy, Daab, Oddział Zamknięty, Dezerter czy Lady Pank.
Believe w celu uzyskania jeszcze lepszego brzmienia nawiązało współpracę ze świetnym brytyjskim inżynierem dźwięku, Andy Jacksonem, odpowiedzialnym za realizacje płyt Pink Floyd i Davida Gilmoura. Andy może się poszczycić dwukrotna nominacją do nagrody Grammy. Ostatnim wielkim dziełem, nad którym pracował był koncertowy album "Live in Gdańsk" Davida Gilmoura.
Mastering Andy'ego to pierwiastek, którego Believe szukało bardzo długo i udało się.
Czym zaowocowało to wszystko? Posłuchajcie sami. Wejdźcie w nowy świat muzyki Believe.

Premiera albumu "This Bread is Mine" już w sierpniu tego roku

DYSKOGRAFIA:
This Bread is Mine
Rok wydania: 2009
Wydawca: Metal Mind
Recenzja TUTAJ i TUTAJLive At The 1st Oskar Art Rock Festival 2006
Rok wydania: 2009
Wydawca: Oskar
Recenzja TUTAJ


Hope To See Another Day - Live
Rok wydania: 2008
Wydawca: Metal Mind
Recenzja TUTAJ
Yesterday is a Friend
Rok wydania: 2008
Wydawca: Metal Mind
Recenzja TUTAJHope To See Another Day
Rok wydania: 2006
Wydawca: Galileo
Dystrybucja: Oskar
Recenzja TUTAJ
O ZESPOLE:


Większość muzyków spotkała się już ze sobą w okolicznościach różnych, a na początku był Collage. W legendarnej już grupie, której współtwórcą był Mirek Gil, spotkali się Mirek, Przemas i Tomek. Razem nagrali album "Baśnie", o którym art. rockowy świat mówi do dziś.
Później ich drogi się rozeszły, Mirek i Przemas grali w Collage jeszcze trochę razem, a po odejściu Przemasa Collage żyło jeszcze długo i szczęśliwie. Po Collage życie stykało artystów w różnych konfiguracjach: Mirek współpracował z Vlodim przy projekcie Mr. Gil, później spotkali się z Przemasem w Satellite, formacji Wojtka Szadkowskiego i tak się toczyło. Ale przecież nic nie dzieje się bez przyczyny, nadchodził czas na Believe...
Grupa Believe powstawała powoli, trochę z "zaskoczenia". Mirek Gil spotkał po kilku latach Tomka Różyckiego i zaproponował nagranie 2-3 piosenek. Tomek miał za sobą blisko 15 lat przerwy w artystycznej działalności, a Mirek już odpoczął po projektach Ananke i Mr Gil i twórcza wena mieszała w głowach. Mirek powiedział, że ma kontakt z Przemasem, Przemas, że pograć czas zacząć :-)
Po kilku spotkaniach poczuli, że jest "chemia" w tym co robią i zaczęli się zastanawiać nad grupą, nad nagraniem płyty, koncertami - muzyką po prostu. Poszukiwania perkusisty trwały czas jakiś, przyszedł Vlodi, zagrał i wszystko było jasne. Do grupy dołączył później Adam Miłosz (również współpracujący wcześniej z Mirkiem przy kilku projektach). I tak skład się skrystalizował. Przy nagrywaniu materiału na pierwszą płytę Mirek doszedł do wniosku, że fajnie zabrzmiały by skrzypce w jednym z utworów. Umówili się ze znajomą skrzypaczką, tuż przed nagraniem zachorowała i zaproponowała zastępstwo. I tak zjawiła się Satomi. Przez długi czas nie było wiadomo, czy będzie grać z Believe, czy będzie tylko gościem (w końcu to muzyk grający klasykę z orkiestrami jest). Okazało się na szczęście, że Satomi chciała rozwinąć się w inna stronę i została członkiem grupy.

Nagrali wspólnie pierwszy album "Hope to see another Day" wydany przez szwajcarską wytwórnię Galileo Records. Hope to see another Day - 8 opowieści, mocne art. rockowe granie, melodie, gitarowe wędrówki Mirka, magia, wiara, poszukiwania.
Płyta zebrała bardzo dobre recenzje zarówno w Polsce jak i na świecie. Zaczęły się też koncerty, od naszej warszawskiej Progresji do szwajcarskiego Prog Sol, od akustycznej przygody w Hybrydach z Danielem Cavanagh (Anathema) do trasy z Fish'em (promującym swój nowy album "13-th Star") i wreszcie do koncertu w Teatrze Wyspiańskiego wraz z legendą SBB. Gdzieś tutaj zaczęły się rozmowy z Metal Mind Productions o wydaniu kolejnych albumów - zakończone uściskiem dłoni:-)
W międzyczasie Adam zdecydował się na odejście z Believe i współpracę jako gość. Poza tym nic się nie zmieniło. Rozpoczęła się praca nad druga płytą, trochę to trwało ale się stało. Zespół zakończył prace nad albumem "Yesterday is a friend" w marcu 2008. Skład ten sam, teksty też Robert Sieradzki, gościem Winicjusz Chróst i Karol Wróblewski.
Czy wiele się zmieniło? Posłuchajcie sami.
AKTUALNY SKŁAD:


  • Mirek Gil - gitary
  • Karol Wróblewski - śpiew
  • Przemas Zawadzki - bas
  • Vlodi Tafel - bębny
  • Satomi - skrzypce

  • Kontakt: mrmgil@o2.pl


    Wszystkie materiały pochodzą ze strony zespołu i zostały wykorzystane za jego zgodą