26.09.2020
RECENZJE
EXLIBRIS - Shadowrise

THE BLACK NOODLE PROJECT - Code 2.0

KRŮK - Nibykwiaty

SPARKS – A Steady Drip, Drip, Drip

BATUSHKA – Раскол/Raskol

ABEL GANZ - The Life of the Honey Bee and Other Moments of Clarity

STEEL PROPHET - The God Machine

DEEP PURPLE - Whoosh!

BOB DYLAN - Rough And Rowdy Ways

KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine


Nawigacja
Artykuły » Track-by-track » Thesis - 2009 - Channel 1
Thesis - 2009 - Channel 1
thesis
1. Persephona
2. Alice
3. Like a Child
4. Living Physical
5. Not a Pean
6. Selfseduced
7. Hidden Plastic Earrings
8. Nourisher


Rok wydania: 2009
Wydawca: Thesis
http://www.myspace.com/thesisofficial
Album "Channel 1" był dla nas, jego twórców, podróżą przez meandry naszych psyche. Poszukiwaniem własnej drogi artystycznej, melodii, które oddadzą siedzące w nas emocje, właściwych środków przekazu. W większości poszczególne patenty powstawały spontanicznie, a później układaliśmy je jak klocki, tworząc historię opartą na muzyce i tekstach. Dlatego album jest tak różnorodny i obfitujący w zmiany nastrojów. Każdy utwór jest oddzielną opowieścią, ale wszystkie spaja ta sama filozofia, zapoczątkowana jeszcze przez Arystotelesa, a we współczesnym świecie zaadaptowana przez psychologię - katharsis. To próba wyrzucenia z siebie złych uczuć, odrealnienia, ma więc także charakter terapii - zarówno dla nas, jak i, mamy nadzieję, dla słuchaczy. Nie da się bowiem słuchać muzyki Thesis nie czując oczyszczających emocji.

1. Persephona

Parafraza antycznej baśni o pięknej i bestii. Miłość, o której opowiada utwór, choć bardzo silna, jest skazana na porażkę, ponieważ Oni mogą spotkać się tylko w mroku. On - zły, grzeszny, zbuntowany - ukrywa się w ciemności przez cały czas, a ona - współczująca, delikatna, piękna - pozostawia słońce tylko na chwilę, by się z nim spotkać. Przez ciągłe rozstania i powroty, powoli narasta zwątpienie aż do rozpaczy w finale: czy jeszcze się kiedyś spotkamy?

2. Alice

Ten utwór nawiązuje do "Alicji w krainie czarów" Lewisa Carrolla. Opowiada o tym momencie, gdy mamy dość otaczającego nas świata i chcemy znaleźć się w zupełnie innym miejscu. Tęsknota za odrobiną kolorowego absurdalnego stanu ducha czy aluzja do samobójstwa... Pozostawiamy to własnej interpretacji. Ten kawałek jest chyba najweselszym na "Channel 1";)

3. Like a child

Nostalgiczny powrót do dzieciństwa osoby ze zwichniętą psychiką. Freudowskie w tym utworze są nawet harmonie.

4. Leaving physical (connection)

Kolejna chwila odrealnienia, ale tym razem początkowy rytm wprowadza w trans aż do kończącej utwór nirwany, w stronę której pchają nas przesterowane przestrzenne gitary. Pozostawiamy słuchacza z pytaniem - czy nie warto odrzucić materię, ciało i dobra doczesne dla wiedzy o sensie świata. Na poważnie, bez montypythonowskiej ironii.

5. Not a pean

Najbardziej brutalne dziełko na tym albumie. Przekaz skierowany jest do fałszywej i konformistycznej osoby. Jej zachowanie tak irytuje narratora, że ma ochotę dosłownie rozkwasić jej twarz. Mało subtelnie? Fragment kończący utwór przynosi inne zgoła uczucia - współczucie. Wszyscy jesteśmy bowiem małymi robakami...

6. Selfseduced

Tytuł znakomicie wyjaśnia sens utworu. Narrator zdaje sobie sprawę, że namiętność jaka nim targa może być jedynie wytworem jego własnej wyobraźni. Paranoja i miłość, niepokój i jednoczesne spełnienie - to niebezpieczna ścieżka, którą podąża bohater tej opowieści.
7. Hidden plastic earings
Bardzo osobista i delikatna miniatura - o miłości zapamiętanej na zdjęciach z albumu, do którego przez chwilę ktoś pozwolił nam zajrzeć.

8. Nourisher

Historia na wskroś psychotyczna, w której treścią jest poszukiwanie samo w sobie. Utwór spaja klamrą wszystko co w "Channel 1" słychać wcześniej. Zarówno pod kątem muzycznym, jak i treści. Tytułowy Nourisher (Karmiciel) to wszystko co przynosi naszemu bohaterowi strach, frustrację, pragnienia, co zostawia blizny na jego psychice. Jednak bohater nie broni się przed tym, a prosi o więcej, bo każda kolejna rysa sprawia, że jest silniejszy, pełniejszy. Wręcz wyzywa świat, by zrzucił na niego hiobowe cierpienia. Nie ma w tym nic z masochizmu. Czuć w nim ból, ale też czuć siłę. Odzwierciedla to muzyka - czasem przepełniona kruchością i eteryczną rozpaczą, czasem gwałtowna, wręcz dzika i nieujarzmiona. Takie jest właśnie Thesis.

Wookie
Komentarze