26.09.2020
RECENZJE
EXLIBRIS - Shadowrise

THE BLACK NOODLE PROJECT - Code 2.0

KRŮK - Nibykwiaty

SPARKS – A Steady Drip, Drip, Drip

BATUSHKA – Раскол/Raskol

ABEL GANZ - The Life of the Honey Bee and Other Moments of Clarity

STEEL PROPHET - The God Machine

DEEP PURPLE - Whoosh!

BOB DYLAN - Rough And Rowdy Ways

KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine


Nawigacja
Artykuły » Track-by-track » Acute Mind - 2010 - Acute Mind
Acute Mind - 2010 - Acute Mind
acutemind

1. Grief and Pain (05:28)
2. Garden (06:28)
3. Misery (03:33)
4. Sweet Smell OF Succes (04:34)
5. Faces (06:30)
6. Bad Incitements (03:38)
7. Bonds Of Fear (05:40)
8. Prophecy (05:25)

Rok wydania: 2010
Wydawca: Electrum Production
http://www.myspace.com/acutemind
1. Grief and Pain

„Nasze życia są naznaczone bólem i cierpieniem” – Acute Mind
„Błogosławiony umysł zbyt ciasny na wątpliwości” – Warhammer 40.000 Księga zasad

Utwór składa się z dwóch części. W pierwszej widzimy wojnę ukazaną z perspektywy młodego człowieka – rekruta. W kulminacyjnym momencie następuje zderzenie jego fantazji i wyobrażeń z realnym zagrożeniem i brutalnością prawdziwej wojny. Dopiero ból i cierpienie wywołuje w nim strach. Niestety jest już za późno - umiera w samotności na obcej i wrogiej ziemi.
W drugiej części widzimy postać kierującą się w życiu zasadą twardej ręki. Człowiek ten wyznaje zasadę naturalnej selekcji a okazywanie uczuć jest dla niego oznaką słabości. Zamknięty w sobie, samotny, oddala się od ludzi. W końcu nie jest w stanie przyjąć uczucia ani nikogo nim obdarzyć. Do końca będzie wierzył, że taki po prostu jest świat.

2. Misery

"Czekając na ciebie w swoich snach" – Acute Mind
"Żyjemy tak jak śnimy – samotnie" – Joseph Conrad (Jądro Ciemności)

To nie jest tyko utwór o niespełnionej miłości. Tekst można różnie interpretować. W szerszym rozumieniu może dotyczyć również naszych wyobrażeń o miłości które zderzają się z rzeczywistością. Załóżmy, że opisany mężczyzna żyje na granicy snu, tworząc w swojej głowie obraz kobiety z którą chcę spędzić życie. W wyobraźni troszczy się o nią, rozmawia z nią i teoretycznie z nią „jest”. Niestety obiekt jego uczuć jest jego własnym lustrzanym odbiciem. Kobietę marzeń stworzył z własnych leków i pragnień. W końcowej scenie, już w realnym świecie, zostaje odrzucony. Nie może tego zrozumieć i nie potrafi przyjąć. Jego umysł zapada się w otchłań i pogrąża się w zimnym, lodowanym dotyku samotności.

3. Garden

„Samotność ma wśród czterech ścian, ogród mych snów bez drzwi i bram” - Acute Mind
„Rzeczywistość jest wszystkim co nie znika, kiedy przestajemy w to wierzyć.” - Philip K. Dick (Valis)

Utwór o rozstaniu i próbie uporania się z uczuciem pustki. Marzenia senne są ukazane jako zastępcza rzeczywistość w której łatwiej jest funkcjonować. Nie możemy niczego kontrolować ale oszukany umysł nie cierpi. We śnie nie spalamy się z każdą minutą realnego życia. To przeciwwaga i ukojenie. Oczywiście jeśli tylko uda nam się zasnąć.

4. Sweet smell of success

„Szczęście to tylko droga do celu” - Acute Mind
„Witajcie w życiu” - AMWAY

Żyjemy w kulturze sukcesu. Pęd do sukcesu jest często najważniejszym celem w życiu. Dla niektórych staje się obsesją. Cena jaką trzeba zapłacić jest bardzo wysoka. Pytanie tylko czy poświęcamy wszystko dla sukcesu bo tak chcemy, czy może dlatego, że aż tak bardzo boimy się porażki?

5. Faces

„Człowiek najmniej jest sobą, gdy mówi we własnym imieniu. Daj mu maskę, a powie ci prawdę." - Oscar Wilde

Kogo widzisz gdy patrzysz w lustro? Na ile obraz który widzisz jest autentyczny, prawdziwy? Wyobraź sobie teraz, że nie jesteś sam ze swoim odbiciem. Jak bardzo zmieni się w nim obraz twojej twarzy?
Zdaniem Gombrowicza nie jesteśmy nigdy naturalni, autentyczni, zawsze gramy i udajemy. Przyjmujemy różne maski społeczne które często są nam narzucane. Którą ze swoich „twarzy” nosisz dzisiaj?

6. Bad incitements

„Ona odwraca twoją uwagę od kłamliwego głosu” - Acute Mind

Utwór opowiada o uzależnieniu. Uzależnieniu mężczyzny od kobiety. W tekście kobieta jest przedstawiona jako głos rozsądku. Głos który łagodzi porywczy charakteru mężczyzny, uspokaja w nim uśpione zwierze.

7. Bonds of fear

Wyobraźmy sobie dom na przedmieściach. Ogród odgrodzony od ulicy równo przyciętym żywopłotem, starannie przystrzyżony trawnik i mały kwiatowy ogródek z tyłu domu. Czas odmierzają ciche kaskady ogrodowych zraszaczy i szum rowerowych kół jeżdżących po chodniku dzieci. Spokój zakłóca skrzypnięcie metalowej bramki oraz szybkie kroki. Idąca kobieta nerwowo zerka na zegarek. Ma mało czasu. Wszystko musi być gotowe na powrót męża. Ciepły, dobrze podany obiad, czysty obrus i dzieci w swoich pokojach. Wszystko czyste i uporządkowane. Jeżeli nawet znowu ją uderzy to tylko dlatego, że kolejny raz czegoś nie dopilnowała. Musi w końcu przestać myśleć tylko o sobie...

8. Prophecy

Utwór zainspirowany obrazem Richarda Oelze „Oczekiwanie” (Erwartung)
W utworze pada pytanie czy kataklizmy na ziemi są zapowiedzią końca świata. Niektóre wersy zawierają aluzję do przepowiedni Nostradamusa oraz do roku 2012. W utworze pada pytanie jaki wpływ na wydarzenia mamy my sami. Czy natura nie mści się za nasze zbyt ekspansywne działania?

Arkadiusz Piskorek
Komentarze