12.08.2020
RECENZJE
BATUSHKA – Раскол/Raskol

ABEL GANZ - The Life of the Honey Bee and Other Moments of Clarity

STEEL PROPHET - The God Machine

DEEP PURPLE - Whoosh!

BOB DYLAN - Rough And Rowdy Ways

KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - V » V/A - 2011 - Embrace The Sun
V/A - 2011 - Embrace The Sun
embrace the sunCD1
01. Mattsson - Mother
02. Milan Polak - End Of Time
03. Anthriel - Circle Of Life
04. Airless - Second Chance
05. Dreyelands - Life Is Worth The Pain
06. Ashent - Disappearance
07. Mastercastle - Sakura
08. Locomotive Breath - Rise Up (Perspective of The Common Man)
09. Grönholm - Believe
10. Marco Sfogli - Stand Alone
11. Mindsplit - Guardian Angel
12. Missing Tide - Falling
13. Infinity Overture - Do You Care?
14. Jennifer Batten - Sakura Season

CD2
01. Overdrive - New Beginning (Arata Na Staato)
02. Emir Hot - Fear of the Storm
03. Venturia - On the Brink
04. Mistheria - Kibou (vocals by Lance King)
05. Section A - Survive
06. Status Minor - Drama
07. Mastermind - Time Stands Still
08. Tomorrow's Eve - Black Barren Lands
09. Iron Mask - Sons of the Sun
10. Astra - Voice from Within
11. Benny Jansson- Savior
12. Early Cross - Cairn
13. Winterlong - Failed Connection
14. The Lions - Embrace the Sun

Rok wydania: 2011
Wydawca: Lion Music
http://www.facebook.com/lionmusicjapanbenefit
Tu trzeba zaznaczyć jasno. W przypadku muzyki, której słucham namiętnie, nie spotyka się właściwie kompilacji. To raczej domena pop czy poprockowych wytwórni. Jednak to co zostało zawarte na krążki Embrace the Sun - zaskoczyło mnie totalnie.
Oczywiście przedsięwzięciu przyświeca szczytny cel. Dochody ze sprzedaży zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom tsunami i trzęsienia ziemi w Japonii.

Co ważne dla odbiorców, chcących wysupłać nieco gotówki na szczytny cel. Otrzymujemy naprawdę pełnowartościowy album, który zawiera wiele nowych utworów. Wytwórnia nie poszła na łatwiznę wydając typowy best of swoich artystów, ale zachęciła ich do oddania na potrzeby tej kompilacji nowe kompozycje.
W niektórych przypadkach jest to o tyle istotne, że to pierwsze nagrania po zmianach składu. Czy też z dawna wyczekiwane przez fanów dźwięki, artystów o których szum medialny nieco już ucichł (chyba najdłużej nie było słychać o Winterlong i Bennym Jansonie).

Ciekawostką jest też ostatni utwór, w którym zawarto kilkanaście gitarowych i klawiszowych solówek niemal wszystkich gitarowych tuzów wytwórni. Bardzo ważną cechą utworu jest to, że nie stanowi przerostu formy nad treścią - słucha się go wyśmienicie. A poszczególni muzycy zaprezentowali w nim nie tylko swój kunszt i umiejętności, ale i styl. Z zadowoleniem stwierdziłem, że sporą część wykonawców poszczególnych partii byłem w stanie rozpoznać.

Nie ukrywam, ze wśród zawartych tu utworów mam swoich faworytów. Tak więc pozytywnie zaskakuje Section A - i wydaje się wracać do formy. Bardzo dobre nagrania z nowymi wokalistami zaprezentowali Ashent i Astra. Świetny utwór Dreyelands również poprawia humor. Zaskakuje Benny Jansson, prezentując nieco bardziej industrialne czy też nowoczesne podejście do muzyki. Nowym kawałkiem trafia do mnie również Milan Polak, który zaprosił do jego realizacji wiele hard rockowych amerykańskich sław (między innymi muzycy Winger i Harem Scarem). Sam utwór wyszedł mu świetnie. Z jednej stronie soczyście i melodyjnie, ze świetnymi gitarami rytmicznymi, ale i godnymi uwagi tłami (że o liniach melodycznych nie wspomnę).

Dzięki tej składance natomiast ponownie zainteresowałem się niektórymi wykonawcami, których poprzednie wydawnictwa, jakoś przeszły koło mnie nie wzbudzając większego entuzjazmu. I tak bardzo dobrym kawałkiem neoprogresywnym raczy nas Emir Hot, przyjemnie kołysze Jeniffer Batten, a Marco Sfogli spowodował, że w moim samochodzie ponownie pojawiło się kilka płyt instrumentalnych.

Nie ukrywam, że trafiło się kilka kawałków, które nie ruszają mnie kompletnie. Ale mam na to wytłumaczenie - bo widzę wśród nich pewien klucz. Jako, że powodem powstania kompilacji są tragiczne wydarzenia - pojawiły się na albumach spokojniejsze pełne smutku i bólu utwory. Wstyd przyznać - ale to właśnie one do mnie nie trafiają. I tak moim zdaniem nie popisali się tu panowie ze Status Minor, Gronholm czy Mistheria.
Zgoła inne odczucia mam wobec spokojnego i przestrzennego kawałka Tommorrow's Eve. Wprowadzone w tle elektroniczne motywy urozmaicają utwór, a pełna pasji końcówka sprawia, że jest to jedno z milszych zaskoczeń albumów. Podobnie w superlatywach można wypowiedzieć się o spokojniejszym utworze Early Cross. Z kolei Anthriel mimo prób zawoalowania zaprezentował rodzaj akustycznego i przestrzennego kawałka mile pachnącego Queensryche z najlepszych czasów.

Szczytny cel zaowocował zatem bardzo fajną kompilacją. Wszystkich fanów rockowego i metalowego grania, zachęcam do nabycia wydawnictwa. Warto - przynajmniej z 28 powodów. Kolejnym może a nawet powinna być chęć wsparcia ofiar tragedii w Japonii.
Składanki słucha się wyśmienicie. Szczególną gratką będzie ona na pewno dla sympatyków kapel ze stajni Lion Music.
Powtórzę - nie zwykłem słuchać tego typu albumów - zwłaszcza, że zazwyczaj posiadam pełne dyskografie lubianych grup. To wydawnictwo jest jednak wyjątkowe - i mielę je w tę i z powrotem z nieukrywaną przyjemnością.

Piotr Spyra
Komentarze