20.10.2020

Nawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BATUSHKA - 2020 - Raskol
BATUSHKA - 2020 - Raskol

BATUSHKA – Раскол/Raskol
1. ирмос I / Irmos I
2. ирмос II / Irmos II
3. ирмос III / Irmos III
4. ирмос IV / Irmos IV
5. ирмос V / Irmos V

Rok wydania: 2020
Wydawca: Witching Hour
https://www.facebook.com/Batushkaband/
Zamieszanie wokół grupy BATUSHKA trwa w najlepsze, sąd wciąż nie wydał ostatecznych decyzji, ale póki co nie przeszkadza to powstawaniu kolejnych albumów. Od brzemiennego w skutkach rozstania na linii Drabikowski – Krysiuk powstały krążki „Panihida (tego pierwszego) oraz „Hospodi” (drugiego). Tym razem nową muzykę zaprezentował Bartłomiej Krysiuk a to za sprawą EP. „Raskol” co w wolnym tłumaczeniu oznacza rozłam/schizmę.

Już okładka może wprowadzić nieco zamieszania i podgrzać atmosferę sporu. O ile „Hospodi” opatrzone było nowym logo o tyle „Raskol” zdobi logo zastosowane na „Panihidzie”, czyli krążku BATUSHKI Krzysztofa Drabikowskiego… pozostawmy jednak te dywagacje oraz konflikty i przejdźmy do muzyki bo ta….

…bo ta jest zaskakująco dobra! „Hospodi” było udanym albumem, ale nie brzmiało jak BATUSHKA, było wypucowane brzmieniowo, pełne przepychu i majestatu, na „Raskol” zespół powrócił do małych cerkwi na odludziu. To w dalszym ciągu utrzymany w średnich tempach black metal od czasu do czasu przetykany kanonadami dźwięków, ale to jednak klimat robi robotę. Płytę rozpoczyna spokojny, akustyczny fragment okraszony liturgicznymi zaśpiewami, ale już po chwili dostajemy potężnego kopa w postaci galopujących gitar i wściekłych wokaliz (na „Hospodi” wstęp był rozciągnięty do granic absurdu). Według podobnego schematu jest w zasadzie zbudowany każdy kolejny utwór. Nie mniej w każdym coś się dzieje a to usłyszymy jakąś melodeklamację („Raskol II”), a to liturgiczne instrumentarium („Raskol III”), ciekawie zaaranżowane cerkiewne zaśpiewy („Raskol IV”) czy w najbardziej melodyjnym z tym zestawie „Raskol V” świetnie zrobione chóry.

„Raskol” bliżej do surowości i nieprzewidywalności „Litourgyi”, to inny materiał niż „Hospodi”, swobodniejszy i bez spiny. To kawał porządnego grania, z wykopem, melodią i wyczuciem!

8/10

Piotr Michalski