09.08.2020
RECENZJE
DEEP PURPLE - Whoosh!

BOB DYLAN - Rough And Rowdy Ways

KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - D » DESTRUCTION - 2019 - Born to Perish
DESTRUCTION - 2019 - Born to Perish

DESTRUCTION - Born to Perish


DESTRUCTION - Born to Perish

1. Born to Perish
2. Inspired by Death
3. Betrayal
4. Rotten
5. Filthy Wealth
6. Butchered for Life
7. Tyrants of the Netherworld
8. We Breed Evil
9. Fatal Flight 17
10. Ratcatcher
11. Hellbound (Tygers of Pan Tang cover)

Rok wydania: 2019
Wydawca: Nuclear Blast
https://www.facebook.com/destruction
Nie po raz pierwszy w swojej historii grupa DESTRUCTION stała się kwartetem. I tak po prawdzie większą niewiadomą była dla mnie ich forma koncertowa niż studyjna. Wiadomo przecież, że praca w studio rządzi się własnymi prawami i thrashowe trio mogłoby ponakładać kolejnych ścieżek gitar do woli. Na szczęście już zeszłej wiosny mieliśmy okazję skonfrontować na żywo zarówno nowego perkusistę, który wcześniej bębnił w ANNIHILATOR czy PRIMAL FEAR, jak i drugiego wioślarza - młodego szwajcarskiego wymiatacza (Damir Eskić). Po ich występie we Wrocławiu, spokojny byłem o kształt nowej płyty. Na scenie było widać radochę jaką ten konglomerat czerpie z grania.

"Born to Perish" pojawił się na półkach sklepowych pod koniec lata i przyniósł dziesięć konkretnych numerów. Podstawowa tracklista zawiera nieco ponad 45 minut muzyki, ale są to trzy kwadranse wypełnione, ciętymi riffami i soczystymi solówkami. Może to autosugestia, ale wydaje mi się, że nową krew słychać tu od pierwszego tytułowego numeru. To właśnie w gitarowych solach zespół przemyca więcej melodyki. Tak naprawdę, tego zestawu słucha się z wypiekami na twarzy i nie ma specjalnie czasu na analityczne podejście. Tutaj po porządnym kawałku następuje kolejny kapitalny wykop. Zwolennicy szybkiego łojenia nie będą zawiedzeni, ale przemycone tu i ówdzie melodie gitarowe nadają sporo kolorytu. Jeśli się uprzeć każdy kawałek posiada oprócz charakterystycznego riffowania, również momenty które można zanucić. Nie zabrakło również (i całkiem słusznie) wykrzyczanych refrenów z iście koncertowym potencjałem. Na początku miałem zastrzeżenia wobec "Butchered for Life", ale kawałek, który rozpoczyna się dość niemrawo, zyskuje z czasem odpowiedniego pazura. Na poparcie mojej tezy, że jest to naprawdę wyrównany materiał, niech posłuży przykład, że zespół podczas kilku koncertów po wydaniu płyty, grywał pierwsze trzy kawałki z "Born to Perish". Czas pokaże, które z nich wedrą się do kanonu klasyków, ja mam kilka cichych faworytów, ale dowiemy się tego obserwując setlisty choćby po wydaniu kolejnej płyty.

Nowa płyta opatrzona jest ciekawą okładką, której warto się przyjrzeć. Tak jak sama muzyka zespołu, okazuje się skrywać więcej, jeśli spojrzymy na nią po raz kolejny lub pod innym kątem. Dobry akcent, który dopełnia całości. Trochę inaczej sprawa ma się z wnętrzem bookletu. Tutaj grafiki trochę zalatują kiczem... ale, cóż nie można mieć wszystkiego.

Dla mnie to mocna i konkretna pozycja! Właściwie, to nawet zachęcałbym was do nabycia wersji podstawowej. Bonus-track, cover Tygers of Pan Tang, jakoś nie pasuje mi co całości... trochę ją zbytnio zmiękcza.

8/10

Piotr Spyra

Komentarze