27.01.2020
RECENZJE
ATERRA - Utopia

ANNIHILATOR - Ballistic, Sadistic

BLIND GUARDIAN TWILIGHT ORCHESTRA - Legacy Of The Dark Lands

CAREN COLTRANE CRUSADE - Potwór

NO SEASON - Highwires

MULK - I

APOCALYPTICA - Cell-0

MANIFEST - ...and For This We Should Be Damned?

HATEFUL FIVE - Winny

GOLDEN EARRING – Live

SLIPKNOT - We Are Not Your Kind

THE BROKEN BRIDGES - Endless Road

SLIPKNOT - .5: The Gray Chapter

BABYMETAL - Metal Galaxy

CRAYON PHASE - Two Hundred Pages

CROBOT - Motherbrain

TWILIGHT FORCE - Dawn Of The Dragonstar

ŁUKASZ DRAPAŁA & CHEVY - Potwory

THE RYSZARD KRAMARSKI PROJECT - Mr. Scrooge

SCYLLA - Apex + Beneath

MARCIN PAJAK - Other Side

V/A - Tribute to ACID DRINKERS - Ladies And Gentlemen On Acid

HOVERCRAFT - Full of Eels

NO MORE JOKES - A Ludzie Się Patrzą...

DAN McCAFFERTY – Last Testament

RPWL - Live From Outer Space

SUPERSONIC BLUES MACHINE - Road Chronicles: Live!

ASTRAL DOORS - Worship or Die

JELONEK - Classical Massacre

ARIA - Guest from the Shadow Kingdom


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - V » Vader - 2015 - Before The Age Of Chaos - Live 2015
Vader - 2015 - Before The Age Of Chaos - Live 2015

VADER – Before The Age Of Chaos - Live 2015Vader – Before The Age Of Chaos - Live 20151. The Wrath
2. Giń Psie
3. Reborn In Flames
4. Breath Of Centuries
5. Final Massacre
6. Decapitated Saints
7. Chaos
8. Vicious Circle
9. Trupi Jad
10. Dark Age
11. Necropolis
Rok wydania: 2015
Wydawca: Witching Hour Productions
http://www.vader.pl/

Vader w ostatnim czasie nie próżnuje, na różne sposoby zaznacza swoją obecność na metalowej scenie. Po wydaniu „Tibi Et Igni” fani zespołu zostali hojnie obdarowani perełkami silnie nawiązującymi do przeszłości, czego ukoronowaniem jest niniejsze wydawnictwo, którego sama nazwa mówi wszystko.

„Before The Age Of Chaos – Live 2015” to album koncertowy obejmujący swoim zakresem wczesny repertuar Vader. Podczas specjalnego koncertu w Białymstoku, w marcu zeszłego roku, zespół zaprezentował materiał z pierwszych wydawnictw, które niedawno – dzięki Witching Hour Productions – doczekały się wznowienia. Jest to o tyle ciekawe, że każde z nich zostało profesjonalnie wydane i nie inaczej jest tym razem.

Koncertówka – na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę – składa się z dwóch krążków; jeden to audio, a drugi to prawdziwy rarytas, DVD z tym samym materiałem! Całość została umieszczona w grubszym, kartonowym opakowaniu, a w środku znaleźć można również książeczkę, która oprócz zdjęć zawiera także teksty. Nie da się ukryć, że pod względem wizualnej formy, wydawnictwo prezentuje się wybornie, ale właśnie tak to wygląda w przypadku płyt od WHP – najwyższa półka!

A jak prezentuje się warstwa muzyczna? Wszystko cyka jak w zegarku i zastanawiam się tylko jak dużo ingerencji było w „obrabianiu” materiału w studio. Skąd biorą się moje podejrzenia? Już wyjaśniam – ani razu (a kilka razy miało to miejsce) nie uczestniczyłem w dobrze (czyt. selektywnie) nagłośnionym koncercie Vader?! Zawsze był wielki rozp...ol i chaos. Wiem, wiem to domena polskich speców od nagłośnienia, ale chociaż raz chciałbym usłyszeć chłopaków np. w takiej jakości jak to ma miejsce na „Before The Age Of Chaos – Live 2015” (choć ciężko powiedzieć jak zespół „ukręcono” w rzeczywistości...).

Dobór repertuaru nikogo nie powinien dziwić, zawiera kompozycje z pierwszych wydawnictw zespołu. Poza „Dark Age” (z debiutanckiego „The Ultimate Incantation”) reszta numerów pochodzi z wczesnych nagrań demo („Live In Decay”, „Necrolust”, „Morbid Reich”), które zostały wznowione przy okazji obszernego wydawnictwa „Geneza Chaosu MCMLXXXIII - MCMXC”. Co tu dużo mówić, numery kopią jak trzeba – słychać, że są to dźwięki z „innej epoki”, ale na żywo dostały jakby drugie życie. Kąsają niczym zwierz zabójca wierzgający się szaleńczo w każdą stronę. Dużą tego zasługą jest praca perkusji; James Stewart bez „spiny” precyzyjnie wybija kolejne podziały rytmiczne jakby nie wymagało to od niego większego wysiłku. Reszta muzyków z wściekle plującym jadem „Peterem” nie pozostaje mu dłużna – jest ogień, metalowa moc, które pokazują, że chłopaki mają ogromne doświadczenie i talent (szczególnie najmłodszy w ekipie James). Najlepiej obrazuje to dysk DVD, na którym widać chłopaków w akcji. Tutaj nie ma chwili słabości, energia ani na moment nie słabnie, a całość pokazuje, że Vader nieprzypadkowo zaszedł tak wysoko.

„Before The Age Of Chaos – Live 2015” powinna być obowiązkową pozycją dla każdego fana Vader i nie tylko. To nie tylko doskonała okazja poznania wczesnej twórczości zespołu, ale także wartościowa pamiątka z wyjątkowego wydarzenia (cholera, a miałem tam być...). Myślę, że ten album może przypaść do gustu także i tym, którym do tej pory nie było pod drodze z dźwiękami Vader, a kochają klasyczne, dzikie formy drapieżnego metalu. Osobiście nie przepadam za „koncertówkami”, ale w tym przypadku zostałem kupiony. Najnowsze wydawnictwo koncertowe twórców „De Profundis” prezentuje się wybornie! Doskonała przystawka przed nieuchronnym nadejściem „The Empire”, czyż nie?

Marcin Magiera


Komentarze