25.01.2020
RECENZJE
ANNIHILATOR - Ballistic, Sadistic

BLIND GUARDIAN TWILIGHT ORCHESTRA - Legacy Of The Dark Lands

CAREN COLTRANE CRUSADE - Potwór

NO SEASON - Highwires

MULK - I

APOCALYPTICA - Cell-0

MANIFEST - ...and For This We Should Be Damned?

HATEFUL FIVE - Winny

GOLDEN EARRING – Live

SLIPKNOT - We Are Not Your Kind

THE BROKEN BRIDGES - Endless Road

SLIPKNOT - .5: The Gray Chapter

BABYMETAL - Metal Galaxy

CRAYON PHASE - Two Hundred Pages

CROBOT - Motherbrain

TWILIGHT FORCE - Dawn Of The Dragonstar

ŁUKASZ DRAPAŁA & CHEVY - Potwory

THE RYSZARD KRAMARSKI PROJECT - Mr. Scrooge

SCYLLA - Apex + Beneath

MARCIN PAJAK - Other Side

V/A - Tribute to ACID DRINKERS - Ladies And Gentlemen On Acid

HOVERCRAFT - Full of Eels

NO MORE JOKES - A Ludzie Się Patrzą...

DAN McCAFFERTY – Last Testament

RPWL - Live From Outer Space

SUPERSONIC BLUES MACHINE - Road Chronicles: Live!

ASTRAL DOORS - Worship or Die

JELONEK - Classical Massacre

ARIA - Guest from the Shadow Kingdom

DEZERTER - Undergound Out of Poland


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - D » DESTRUCTION - 2019 - Born to Perish
DESTRUCTION - 2019 - Born to Perish

DESTRUCTION - Born to Perish


DESTRUCTION - Born to Perish

1. Born to Perish
2. Inspired by Death
3. Betrayal
4. Rotten
5. Filthy Wealth
6. Butchered for Life
7. Tyrants of the Netherworld
8. We Breed Evil
9. Fatal Flight 17
10. Ratcatcher
11. Hellbound (Tygers of Pan Tang cover)

Rok wydania: 2019
Wydawca: Nuclear Blast
https://www.facebook.com/destruction
Nie po raz pierwszy w swojej historii grupa DESTRUCTION stała się kwartetem. I tak po prawdzie większą niewiadomą była dla mnie ich forma koncertowa niż studyjna. Wiadomo przecież, że praca w studio rządzi się własnymi prawami i thrashowe trio mogłoby ponakładać kolejnych ścieżek gitar do woli. Na szczęście już zeszłej wiosny mieliśmy okazję skonfrontować na żywo zarówno nowego perkusistę, który wcześniej bębnił w ANNIHILATOR czy PRIMAL FEAR, jak i drugiego wioślarza - młodego szwajcarskiego wymiatacza (Damir Eskić). Po ich występie we Wrocławiu, spokojny byłem o kształt nowej płyty. Na scenie było widać radochę jaką ten konglomerat czerpie z grania.

"Born to Perish" pojawił się na półkach sklepowych pod koniec lata i przyniósł dziesięć konkretnych numerów. Podstawowa tracklista zawiera nieco ponad 45 minut muzyki, ale są to trzy kwadranse wypełnione, ciętymi riffami i soczystymi solówkami. Może to autosugestia, ale wydaje mi się, że nową krew słychać tu od pierwszego tytułowego numeru. To właśnie w gitarowych solach zespół przemyca więcej melodyki. Tak naprawdę, tego zestawu słucha się z wypiekami na twarzy i nie ma specjalnie czasu na analityczne podejście. Tutaj po porządnym kawałku następuje kolejny kapitalny wykop. Zwolennicy szybkiego łojenia nie będą zawiedzeni, ale przemycone tu i ówdzie melodie gitarowe nadają sporo kolorytu. Jeśli się uprzeć każdy kawałek posiada oprócz charakterystycznego riffowania, również momenty które można zanucić. Nie zabrakło również (i całkiem słusznie) wykrzyczanych refrenów z iście koncertowym potencjałem. Na początku miałem zastrzeżenia wobec "Butchered for Life", ale kawałek, który rozpoczyna się dość niemrawo, zyskuje z czasem odpowiedniego pazura. Na poparcie mojej tezy, że jest to naprawdę wyrównany materiał, niech posłuży przykład, że zespół podczas kilku koncertów po wydaniu płyty, grywał pierwsze trzy kawałki z "Born to Perish". Czas pokaże, które z nich wedrą się do kanonu klasyków, ja mam kilka cichych faworytów, ale dowiemy się tego obserwując setlisty choćby po wydaniu kolejnej płyty.

Nowa płyta opatrzona jest ciekawą okładką, której warto się przyjrzeć. Tak jak sama muzyka zespołu, okazuje się skrywać więcej, jeśli spojrzymy na nią po raz kolejny lub pod innym kątem. Dobry akcent, który dopełnia całości. Trochę inaczej sprawa ma się z wnętrzem bookletu. Tutaj grafiki trochę zalatują kiczem... ale, cóż nie można mieć wszystkiego.

Dla mnie to mocna i konkretna pozycja! Właściwie, to nawet zachęcałbym was do nabycia wersji podstawowej. Bonus-track, cover Tygers of Pan Tang, jakoś nie pasuje mi co całości... trochę ją zbytnio zmiękcza.

8/10

Piotr Spyra

Komentarze