20.10.2020

Nawigacja
Artykuły » Dziennik Pokładowy » MILLENIUM - Exist (dziennik zamknięty)
MILLENIUM - Exist (dziennik zamknięty)
MILLENIUM - Dziennik Pokładowy
....czyli historia powstawania nowego albumu Millenium....ale i coś jeszcze10.10.2008


MILLENIUM
Exist

Premiera: październik 2008
Wydawca: Lynx Music

RECENZJA1. Embryo
2. Up & Down
3. Rat Race
4. Road to Infinity


03.10.2008


Już trzymam w ręce płyty oznacza to, że to już ostatni wpis do Dziennika Pokładowego (dotyczący płyty Exist oczywiście).

Od 03.10.2008 płyta jest dostępna w sklepach on line : www.lynxmusic.pl , www.millenium.art.pl , www.rockserwis.pl i allegro , a pod koniec października w całej sieci sklepów Media Markt , EMPIK i innych dobrych sklepach muzycznych.

Chciałem jeszcze raz podziękować wszystkim tym , którzy wspierali mnie przez te ostatnie siedem miesięcy i pomogli mi skończyć ten album.

Mam tylko nadzieję, że nowe Millenium przypadnie Wam do gustu i znów będziecie mieli ochotę czekać na nową płytę i wpisy do kolejnego Dziennika Pokładowego.

Tak prywatnie utwór „ Road to infinity „ chciałem dedykować pamięci Ricka Wrighta.

Specjalne podziękowania dla załogi RockArea za profesjonalny portal.

Od pomysłów zapisanych na komórce, po płytę tak blisko, a jednak daleko…

Serdecznie pozdrawiam i do „przeczytania”
Ryszard Kramarski12.09.2008

Praca nad płytą „EXIST" definitywnie została zakończona.
Zdradzam dzisiaj okładkę płyty oraz skróconą (8.30) wersje utworu „Road to Infinity” , którą można posłuchać na stronie Myspace (profil TUTAJ ), a jutro na stronie Rock Area. Pełna wersja albumowa tego utworu trwa 15.29

Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie płyta ukaże się 29 września.

Dziękuję wszystkim od których dostawałem ostatnio dużo maili i telefonów.
To Wam dedykuję tę płytę.

Oto krótki opis płyty:MILLENIUM - EXIST

1. EMBRYO 13.19
2. UP & DOWN 12.28
3. RAT RACE 11.43
4. ROAD TO INFINITY 15.29
Exist to album tematyczny opisujący tekstowo i muzycznie najważniejsze etapy w naszym życiu ( narodziny, dzieciństwo ,miłość , rodzinę , prace , starość). To najbardziej progresywna płyta w dyskografii zespołu i zarazem najdojrzalszy album Millenium. Cztery rozbudowane kompozycje , długie solówki i bogate aranżacje , płyta dla fanów Pink Floyd , Genesis,Marillion, IQ, Arena , Pendragon . Dostępna w wersji digipak oraz w standardowym plastikowym opakowaniu. W obu wersjach zamieszczone są teksty i ich tłumaczenia.


miłego słuchania

pozdrawiam
Ryszard Kramarski10.08.2008

Witam,
cały lipiec pracowałem nad płytą , dla zespołu Grendel -pozdrawiam serdecznie cały bardzo sympatyczny zespół z północnej Polski , bardzo miło ich wspominam. Ich debiut płytowy usłyszycie już we wrześniu , zapewniam że warto !!!.

Po miesięcznej przerwie ochoczo ruszyłem do kończenia wgrywania klawiszy i miksu mojego zespołu Millenium. Dziesięć dwunastogodzinnych bardzo ciężkich dni i mogę z czystym sumieniem powiedzieć , że album zespołu Millenium „ Exist” jest skończony !!! Uf.

Oczywiście jak się mnie spytacie jaka jest ta płyta -powiem najlepsza jaka do tej pory zrobiłem , ale to tylko moje zdania. Czas i Wy ją ocenicie.

Jedno jest pewne , to najbardziej progresywny album w dyskografii Millenium z najdłuższymi solówkami gitarowo-klawiszowymi i rozbudowanymi kompozycjami.
Komu może spodobać nowy materiał ? Przede wszystkim fanom zespołów Pink Floyd , Genesis ,
Arena , IQ i Pendragon.

Został jeszcze mastering , ale to już nie mój problem.

Płyta pojawi sie w sklepach we wrześniu.

W kolejnym wpisie do Dziennika Pokładowego pojawi się okładka płyty.

Pozdrawiam ( wreszcie urlop)

Ryszard Kramarski
16.06.2008

Mam nadzieję , że nasza majowa niespodzianka w postaci mini albumu „Three Brothers Epilogue”
spodobała się wszystkim naszym sympatykom.

Po krótkiej przerwie sesja nagraniowa nowego materiału Millenium „ Exist „ znów ruszyła.
Mogę powiedzieć ze 50 % materiału jest już prawie gotowe , ponieważ zostały zarejestrowane gitary i wokale do dwóch utworów „rat race” i „road to infinity”, czyli utwór 3 i 4 na płycie.
Piotr Płonka po raz pierwszy testuje swojego „nowego” ( 30- letniego Fendera Stratocastera) , który brzmi bardzo rasowo.
Niezastąpiony czarny Music Man zagrał jednak dużo więcej partii gitarowych.
Piotr jest wielkim fanem Davida Gilmoura i Steva Lukathera i bez większych problemów można w jego grze na gitarze usłyszeć pewne podobieństwa do gry mistrzów , ale to nie zarzut , tylko zaleta.
Fragmenty akustyczne nagrywamy na gitarze firmy Seagull , wykorzystując jej naturalne brzmienie zbierane przez dwa mikrofony , używamy też często czystą linie.
Na albumie „ Exist „ będą najdłuższe solówki gitarowe w historii Millenium !!! - zresztą klawiszowe też.

Jeśli chodzi o wokal - Łukasz jak zawsze jest przygotowany profesjonalnie do sesji nagraniowej ,
jest jednym z tych wokalistów , których nigdy nie muszę „stroić” i powtarzać fragmenty po sto razy podczas nagrania. Rewelacyjny angielski akcent i barwa wokalu idealnie pasują do muzyki , a teksty , których wcześniej miałem zarys zostały dopracowane perfekcyjnie.
Znów mogę powiedzieć - dobra robota chłopaki !

Do końca czerwca gitary i wokale do pozostałych dwóch utworów powinny być skończone...
...i nadejdzie czas na „ dopieszczanie” klawiszy- ale to już inny wpis.

Pozdrawiam
Ryszard Kramarski


25.04.2008

Sekcja rytmiczna do nowej płyty nagrana. Tomasz Paśko , który gra na bębnach w Millenium od pierwszej płyty zagrał swoje partie konkretnie , w swoim wyrobionym już dawno stylu, wprowadzają kilka ciekawych zmian w mojej pierwotnej koncepcji. Podczas tej sesji miał również możliwość przetestowania nowych bębnów , które niedawno zakupił. No cóż....firma Dw Drums znów się sprawdziła. Już teraz widzę i słyszę że będą to najlepiej brzmiące bębny na płycie w historii Millenium. Dziwnym trafem basista Krzysiek Wyrwa , który jest z Millenium od płyty „Deja Vu” też testował swoje nowe sprzęty: 6-cio strunowy bas oraz Warr Guitar , który zastąpił mu Chapman Sticka. Krzysiek zawsze chce tak dużo grać na swoich basach że często muszę go powstrzymywać, ale to co nagrywa nie pozostawia nic do komentowania - rewelacja!
Basy brzmią konkretnie i mięsiście bardzo ożywiając utwory.
Dzięki chłopaki za dobrze wykonaną robotę !

Teraz nadszedł czas na Piotra Płonkę , który już przygotowuje swoje gitary do nagrań ale to już inny wpis....

Jeszcze w tym miesiącu wznowienie płyty „Deja Vu” - digipak z bonusami , a maju niespodzianka.

Ryszard Kramarski


20.03.2008

Yes , yes , yes - „ telefoniczne szkielety” do nowego albumu zamieniłem na konkretne kompozycje uf , a myślałem że więcej czasu mi to zajmie.
Jest taka stara zasada przy komponowaniu i aranżowaniu nowych utworów , że jeżeli coś idzie nie tak , a ma się opanowany inny instrument niż ten wyuczony to dobrze jest na jakiś czas zacząć komponować właśnie na nim. ( przy okazji : jest to dobra rada dla początkujących)
W moim przypadku jest to gitara akustyczna , która bardzo mi pomogła , przez co album będzie miał sporo akustycznego brzmienia . Piotr pogra sporo na akustykach.

Jedno jest pewne Millenium tym albumem wróci do korzeni rocka progresywnego bez zbędnego eksperymentowania i patrzenia na to co teraz modne, nawet w art rocku.
Po Świętach spotykam się z resztą zespołu by omówić szczegóły i zaczynamy konkretną prace nad płytą. Teraz nadejdzie czas na twórcze pomysły chłopaków.
Napisałem niedawno że tytuł albumu może ulec zmianie i tak też się stało...Jest nowy tytuł płyty i ten się nie zmieni !
Oficjalnie mogę poinformować że tytuł nowego albumu zespołu Millenium brzmi „EXIST” co oczywiście znaczy „istnieć” i znajdą się na nim cztery kompozycje :

1. embryo
2. up & down
3. rat race
4. road to infinity


ponad 50 minut muzyki nagranej w starym składzie czyli :

Piotr Płonka – gitary
Tomasz Paśko -bębny
Łukasz Gall - wokal
Krzysztof Wyrwa -bas
Ryszard Kramarski – klawisze

To na razie tyle życzę WESOŁYCH ŚWIĄT i do następnego wpisu

Ryszard Kramarski


01.03.2008

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych.

Szanowna Redakcja Rock Area poprosiła mnie o wpis do dziennika pokładowego – bardzo mnie to ucieszyło ponieważ jeszcze nigdy czegoś takiego nie robiłem , a przy okazji w ten sposób będę mógł odpowiedzieć na pytania , które ostatnio dość często dostaje od sympatyków zespołu Millenium.
Postaram się odpowiedzieć na pytania : kiedy ? , jaka ? , o czym ? , na czym ? z kim ? i czy w ogóle będzie nowa płyta Millenium.

No to zaczynam pierwszy wpis.

Dzisiaj rozpocząłem prace nad nowym albumem , którego tytuł (może ulec zmianie) brzmieć będzie „ Wheels of life ” i jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie to płyta będzie gotowa we wrześniu.
W życiu człowieka są chwile , które zapamiętujemy do końca życia , które wyznaczają kierunek w jakim idziemy, co robimy i kim jesteśmy – ja wybrałem cztery takie chwile , które muzycznie i tekstowo opisze na nowej płycie Millenium.

Po raz pierwszy zmierzę się tylko z czterema długimi utworami , których szkic zarejestrowany od ponad roku przechowuje na moim telefonie „synErykaSony” i właśnie od dzisiaj pomysły te zaczynam przenosić na moje instrumenty klawiszowe , by przygotować zarys materiału dla reszty chłopaków z zespołu (skład bez zmian).

Trudno powiedzieć mi juz teraz czy płyta będzie inna , lepsza czy ciekawsza od poprzednich albumów , ale jak zwykle zrobię wszystko żeby tak było.

Jeśli chodzi o stronę techniczną nagrania (wiem że są tacy których to interesuje ) partie klawiszowe zarejestruje na instrumentach : Korg Oasys 88, Alesis Fusion 8 HD , Korg R3 oraz Yamaha An1x. Sam fakt posiadania nowych instrumentów z cała pewnością wpłynie na brzmienie nowego albumu. Kolejny wpis do dziennika pokładowego podczas sesji wgrywania bębnów przez Tomka Paśko. Ujawnimy znów kilka informacji.

Na razie czas oczekiwania na nową płytę powinna umilić w kwietniu nowa edycja albumu „Deja Vu” (wersja digi pack z bonusami ). Dziękuje za poświęcony czas i serdecznie pozdrawiam.

progressive alive !!!

Ryszard Kramarski - Millenium
Kraków 29 luty 2008 roku