05.12.2019
RECENZJE
DEZERTER - Undergound Out of Poland

PERIHELLIUM - Prototype

MOTHER OF MILLIONS - Artifacts

TRIBULATION - Down Below

EUROPE - Europe

JAN METUS - Time Will Dissolve Our Shadows

JAN AKKERMAN - Close Beauty

REMEMBRANCE - Fall, Obsidian Night

PETR STEPAN & BRATRSTVO LUNY - Luna nad Iglau

DESTRUCTION - Born to Perish

GALLILEOUS - Moonsooon

ISSUN - Dark Green Glow

THE PAU - Raj

THE HOLEUM - Sublime Emptiness

RONNIE WOOD WITH HIS WILD FIVE - Mad Lad: A Live Tribute to Chuck Berry

BLACK STONE CHERRY - Black To Blues 2

RHAPSODY - Dawn of Victory

FLESHWORLD - The Essence Has Changed But The Detail Remains

YOGI LANG - A Way Out Of Here

MYSTHICON - Into the Dark (EP.)

ALHENA - Breaking the Silence...by Scream

ADAM JURCZYŃSKI - Beyond the Horizon

JOE BONAMASSA - Live At the Sydney Opera House

GHOST - Infestissumam

NIKKI STRINGFIELD - Harmonies for the Haunted

MILLENIUM - The Web

FRONTBACK - Don't Mind the Noise

VISION DIVINE - When All The Heroes Are Dead


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - F » Fair to Midland - 2011 - Arrows and Anchors
Fair to Midland - 2011 - Arrows and Anchors
FTM1. Heavens to Murgatroyd,
2. Whiskey and Ritalin,
3. Musical Chairs,
4. Uh-Oh,
5. Amarillo Sleeps on my Pillow,
6. A Loophole in Limbo,
7. Typhoid Mary Sends her Best,
8. Short Haired Tornado,
9. The Upset at Bailey Bridge,
10. Rikki Tikki Tavi,
11. Golden Parachutes,
12. Bright Bulbs and Sharp Tools,
13. Coppertank Island,
14. Three Foolproof Ways to Buy the Farm,
15. The Greener Grass

Rok Wydania: 2011
Wydawca: Season Of Mist
http://www.ftmband.com/Fair to Midland ma pewien bardzo poszukiwany obecnie pierwiastek w swojej twórczości. Ich muzyka jest w pewnym stopniu unikalna. Z jednej strony ostra rockowa ściana dźwięku, z drugiej selektywne akustyczne motywy. Całość świetnie brzmi i jest przyjemnie zbasowane. Do charakterystycznych elementów układanki należy też wokal - charyzmatyczny lecz operujący wysokimi raczej rejestrami. Raz na jakiś czas, jak na nowoczesne granie przystało pojawiają się growlowe wrzaski, ale stanowi to raczej wyjątek od reguły. Wisienką na torcie jest natomiast folkowy instrument, który przewija się przez cały album, a to wysunięty na przód pochodu, a to schowany w tłumie. Akustyczne motywy zagrane w bardzo typowy folkowy sposób, kojarzące się z ukulele... czy też innym strunowym szarpańcem z ciepłych wysp.
Na uwagę zasługuje bardzo fajne wplatanie brzmień steel guitar, gitar z nylonowymi strunami... czy też delikatne akcenty (tak w tym przypadku akcenty to dobre słowo) elektroniki.
Nie sposób nie zauważyć, że grupa poruszą się czasem gdzieś na pograniczy parodii czy pastiszu, doskonale jednak udając śmiertelnie poważne podejście do tematu (choćby w "Rikki Tikki Tavi"). Na drugiej stronie szali postawię "Coppertank Island", gdzie przekoloryzowania nie udaje się ukryć (rytmika+klawisze).
Całość utrzymana jest w radosnym euforycznym wręcz klimacie, trudno więc dziwić się, że na premierę takiego albumu wybrano środek lata. Ta płyta wywołuje uśmiech na twarzy i rytmiczne machanie głową, a sporo melodii zapada w pamięć (najbardziej ta z "Musical Chairs"). Na radiowego hiciora wytypowałbym również "Bright Bulbs and Sharp Tool".
Pod koniec sielankę mąci nieco utwór przedostatni, który po prostu nuży. Jest typowym wypełniaczem, będąc przydługim aby robić za intro do najdłuższego utworu ostatniego. A wstępniaków na tej płycie uświadczymy kilka. Bez których płyta swobodnie mogłaby się obyć.
Zresztą 11-minutowy kawałek ostatni zasługuje na osobny akapit, bo mimo że jako całość wydaje się dość spokojny, sporo w nim się dzieje. Gitary w tłach pracują wręcz nieco postrockowo, pod koniec z kolei do głosu dochodzi klawiszowiec powtarzając niespodziewanie fragment organowy, który w poprzednich partiach utworu uchodzić może uwadze, gdyż wpleciony jest w tła.
Ponownie jednak w rockowe instrumentarium wpleciono akustyki. Wiele tu przestrzeni, a nawet wokalizy zebrane w ściany chóru. Ale najbardziej istotnym czynnikiem utworu są zmiany... kolejne motywy jednak bardzo ładnie do siebie przystają.

Sami członkowie zespołu reklamują się, że są najcięższym niemetalowym zespołem, jaki przyjdzie wam słuchać... i przyznać trzeba, że w tym przewrotnym haśle jest ziarenko prawdy. Fair to Midland łoją aż miło, ale masa melodii, które przemycają w swoich utworach stawia ich raczej w szufladce zespołów rockowych.
Polecę zatem ten album zarówno zwolennikom nowoczesnego rocka, jak i fanom melodyjnych rzeźni choćby spod znaku Fear Factory. Zachęcam jednak aby sięgnęli również po niego słuchacze zakręconych klimatów w stylu choćby Coheed & Cambria (tu zasługa przepięknie rozbudowanego zamykacza)...

8/10

Piotr Spyra


Komentarze