24.02.2020
RECENZJE
OZZY OSBOURNE - Ordinary Man

BLIND EGO - Preaching To The Choir

SBB - Follow My Dream

BESIDES - Bystanders

GREEN DAY - Father of All Motherfuckers

SERIOUS BLACK - Suite 226

THY DISEASE - Transhumanism

SOSNOWSKI – The Hand Luggage Studio

HALFORD - Resurrection

YENISEI - The Last Cruise

ORGANIC NOISES - Organic Noises

ATERRA - Utopia

ANNIHILATOR - Ballistic, Sadistic

BLIND GUARDIAN TWILIGHT ORCHESTRA - Legacy Of The Dark Lands

CAREN COLTRANE CRUSADE - Potwór

NO SEASON - Highwires

MULK - I

APOCALYPTICA - Cell-0

MANIFEST - ...and For This We Should Be Damned?

HATEFUL FIVE - Winny

GOLDEN EARRING – Live

SLIPKNOT - We Are Not Your Kind

THE BROKEN BRIDGES - Endless Road

SLIPKNOT - .5: The Gray Chapter

BABYMETAL - Metal Galaxy

CRAYON PHASE - Two Hundred Pages

CROBOT - Motherbrain

TWILIGHT FORCE - Dawn Of The Dragonstar

ŁUKASZ DRAPAŁA & CHEVY - Potwory

THE RYSZARD KRAMARSKI PROJECT - Mr. Scrooge


Nawigacja
Artykuły » Książki » Gabriel - Świat Sekretny, Świat Realny - Maurycy Nowakowski
Gabriel - Świat Sekretny, Świat Realny - Maurycy Nowakowski
Gabriel
Gabriel – Świat Sekretny, Świat Realny
Autor: Maurycy Nowakowski
Rok Wydania: 2011
Wydawca: GAD
Peter Gabriel to postać nietuzinkowa. Artysta ale i osoba, której udało się połączyć wysoką jakość swej twórczości z komercyjnym sukcesem. Co prawda wokalista nigdy nie osiągnął statusu porównywalnego np.. z Philem Collinsem, ale po dziś dzień pozostaje postacią kultową i dość tajemniczą.

Maurycy Nowakowski – autor wielu felietonów oraz biografii. Jest gwarantem wysokiej jakości i lekkości, co sprawia, że teksty przez niego napisane to gratka dla osób lubujących się w tego typu opracowaniach. W swej najnowszej książce, autor wziął na warsztat legendarnego wokalistę Genesis i tym sposobem powstała pozycja obowiązkowa dla każdego fana solowej twórczości Petera Gabriela (ale i Genesis). Na 238 stronach tekstu poznamy wiele interesujących faktów z życia Petera, od dzieciństwa, poprzez nieco traumatyczny okres spędzony w szkole Charterhouse, pierwsze próby z Tony Banksem po ostatni album „New Blood”. Autor jak to ma w swoim stylu, w sposób przystępny i przejrzysty przedstawił rozwój kariery wokalisty. Istotną część stanowi okres spędzony w Genesis, od albumu „From Genesis to Revelation” o którego kształcie w dużej mierze zadecydował Jonathan King po kultowego „Baranka” stanowiącego dokładne przeciwieństwo „prostego” debiutu.

Gwóźdź programu to okres działalności solowej. Okres niezwykle intrygujący, pełen zawiłości, sukcesów komercyjnych oraz artystycznej wolności ale i porażek w postaci festiwalu WOMAD, który doprowadził Petera niemal do bankructwa, czy niezrealizowanego projektu parku rozrywki Real World..

W książce opisany jest każdy utwór, który znalazł się na studyjnych albumach Gabriela. Nie zabrakło też informacji o soundtrackach do „Ptaśka”, „Ostatniego Kuszenia Chrystusa” czy „Long Way Home”. Poznajemy kulisy powstania projektu Ovo jak i ostatnich krążków w postaci „Scratch my Back” i „New Blood”.

Nie zabrakło oczywiście wątków prywatnych ale w porównaniu z takim Philem Collinsem, Peter Gabriel to niemal wzór stałości uczuć (choć i jemu przytrafił się rozwód) a same wydarzenia są tu przedstawione raczej w kontekście ich wpływu na artystyczną formę muzyka.

„Gabriel - Świat Sekretny, Świat Realny” to pozycja ze wszech miar udana i kolejny mocny punkt wydawniczy sosnowieckiego GAD Records.

Piotr Michalski
Komentarze