04.08.2020
RECENZJE
KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019

FAIRYLAND - Osyrhianta

AL DI MEOLA – Across The Universe


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - A » Acid Drinkers - 2012 - La Part Du Diable
Acid Drinkers - 2012 - La Part Du Diable
AD1. Kill The Gringo
2. The Trick
3. Old Sparky
4. On The Beautiful Bloody Danube
5. Dance Semi-Macabre
6. V.O.O.W
7. Bundy's DNA
8. Andrew's Strategy
9. The Payback
10. Broken Real Good
11. Zombie Nation

Rok wydania: 2012
Wydawca: Mystic Production
http://www.acid-drinkers.com/
Poznański Acid Drinkers – co by nie mówić i co by nie myśleć to jedna z najważniejszych grup metalowych na rodzimym padole. Zespół miał swoje wzloty i upadki, ale aż do teraz kroczy z podniesioną głową, dumnie tocząc przed sobą potężne działo plujące znamiennym kwasem. Legenda (bez wątpienia tak można o nich powiedzieć) właśnie spowiła kolejny, już trzynasty album o czarcim tytule „La Part Du Diable”. I co w związku z tym? Acidzi twierdzą, że „potańcówka dobiegła końca”, sprawdźmy więc, co kryje się pod tajemniczym przesłaniem.

Pierwszy impuls wysyła dość niepokojąca okładka przedstawiająca „demoniczną świteziankę” (jak to po części określił pewien mi bliski człek). Jest to w pewnym sensie kontynuacja antykabaretowej stylistyki, która – w sferze graficznej – od jakiegoś czasu zagnieździła się u Poznaniaków. Również i muzycznie zespół nie zmienił ścieżki, jaką obrał przy okazji ciepło przyjętego „Verses Of Steel”. Różnica polega na tym, że Kwasożłopy na nowym krążku zaserwowali nam swoisty „medley” kilku ostatnich płyt, poczynając od naleciałości z „Infernal Connection”. Na „La Part Du Diable” znajdziemy elementy znamienne dla „plastelinek”, „Acidofilii”, „High Proof Cosmic Milk” czy poprzednika, plus coś nowego, choć podanego w śladowych dawkach.

Całość rozpoczyna energiczno – kwasowy „Kill The Gringo” wstępem przypominający klimaty z dwóch pierwszych płyt, ale już po 20 – tu sekundach nadchodzi żywioł pokroju huraganu Sandy. Takich Acidów cenię sobie najbardziej; szybkie tempo, gęste podziały rytmiczne, rakietowe riffy. Wyścigowe klimaty kontynuuje smakowity „The Trick” – jak na razie ten numer plasuje się na pierwszym miejscu mojego rankingu. Po prostu micha się cieszy! Nośny acidowy riff, znamienne bicie Ślimaka i „szczekający” Titus (coraz mu bliżej do chrapliwego Lemmy’ego). W następnej kolejności zabawia nas promujący całość „Old Sparky”. Gdy po raz pierwszy usłyszałem ten numer miałem mieszane odczucia, a teraz? A teraz jest jak najbardziej ok!

Płyta stopniowo skręca obroty i kolejny „On The Beautiful Bloody Danube” przywołuje atmosferę „High Proof Cosmic Milk” tyle, że tym razem nie jest tak „cosmic” tylko bardziej rasowo. „Dance Semi – Macabre” również preferuje nowocześniejsze klimaty i tu mamy okazję posłuchać śpiewnych wyczynów „nowego” wioślarza (o Yankielu mowa). „Plastelinkowo” (choć tak nie do końca) robi się przy okazji „V.O.O.W” – numer utrzymany w średnim tempie i tu pojawia się tęsknota za porządnym przyjeb....em. To oczekiwanie wynagradza wyścigowy „Bundy's DNA”. Jest miazga i typowy dla Acidów rozpi....ol – palce lizać!

W następnej kolejności zostajemy obdarowani odstającym od reszty „Andrew's Strategy”. To ponownie wędrówka w wolniejsze, udziwnione klimaty. Całość posiada zdecydowanie bardziej melodyjny charakter oraz pewien melancholijny szlif. Atmosferę raz jeszcze rozgrzewa ognisty „The Payback” – znów czuć siarkę! Jak ja to lubię…

Na koniec dostajemy idealny na miastowe wędrówki „Broken Real Good” i całkowicie wyróżniający się, bluesowo – pijacki „Zombie Nation” z ponownym udziałem na wokalu Yankiela. Ten akcent nie powoduje szybszego bicia serca i można było z niego zrezygnować. To najsłabsze ogniwo „La Part Du Diable”, choć muszę przyznać, że końcowe zaśpiewy (patrząc przez pryzmat „eskowych hitów”) miałyby rację bytu, oczywiście po odpowiednim silikonowym tuningu.

Jak powiedział Ślimak „...trzeba ciąć metal i krzesać iskry...” i te słowa mają swoje pokrycie w zawartości „La Part Du Diable”. Co prawda zespół zawiesił na haczyku humorystyczne klimaty i od czasu udanego „Verses Of Steel” po prostu spoważniał. Nowy album to rasowe metalowe łojenie bez wciskania kitu. Jednak kto do tej pory nie zachorował na Acidów – ten album raczej go nie „uleczy”, chociaż kto wie... Acid Drinkers robi co chce grając to na co ma ochotę i nowy krążek jest tego najlepszym dowodem. Więc co? Pochłaniać nowy materiał i szykować się na inwazję Kwasożłopów w okolicznych miastach!

PS. Przepraszam za wulgaryzmy, ale tym razem nie mogłem się pohamować...

8/10

Marcin Magiera
Komentarze