15.08.2020
RECENZJE
SPARKS – A Steady Drip, Drip, Drip

BATUSHKA – Раскол/Raskol

ABEL GANZ - The Life of the Honey Bee and Other Moments of Clarity

STEEL PROPHET - The God Machine

DEEP PURPLE - Whoosh!

BOB DYLAN - Rough And Rowdy Ways

KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - K » Kupid's Kurse - 2013 - Decahedron
Kupid's Kurse - 2013 - Decahedron
Kupid

1. Corrupted 03:38
2. Foreboding Visions 05:33
3. The Blight 04:32
4. A Dreamless Machine 03:45
5. Engulfed by Darkness 05:09
6. Misanthropic Entrapment 04:15
7. The Possession 03:35
8. Eyes 03:59
9. The Modern Prometheus 04:30
10. Lunar Mutation07:12

Rok wydania: 2013
Wydawca: Revalve Records
http://www.kupidskurse.com/

Szwajcarski Kupid’s Kurse powstał w 2007 roku, ale dopiero w zeszłym roku ukazała się ich debiutancka płyta, która ma szansę zdobyć pewne względy u miłośników mocniejszych brzmień.

„Decahedron” bo tak właśnie nazwano to wydawnictwo stanowi wypadkową, pomost pomiędzy tym co nowoczesne, a tym co bardziej klasyczne. Oczywiście nie mówimy tu o klasycznym rocku, ale o muzyce zdecydowanie mocniejszej. Kupis’s Kurse balansuje pomiędzy różnymi wcieleniami death i black metalu, co w żaden sposób nie deprecjonuje chłopaków do sięgania po bardziej klimatyczne, doomowe rozwiązania. Te w tym przypadku pojawiają się dzięki zastosowaniu klawiszy, które w głównej mierze odpowiadają za kreowanie tła, ale nie zawsze. Czasami instrument wysuwa się do przodu i wówczas zanika drapieżna osobowość Szwajcarów na poczet bardziej nastrojowych pomysłów.

Poza tym panowie w większości parają się mocniejszymi formami metalu. Jest to swego rodzaju mikstura o różnej intensywności i klimacie. Znajdziemy elementy melodyjnego death metalu spod znaku In Flames, czy Soilwork, jak również liczne naleciałości starej szkoły death metalowego rzemiosła, również w skandynawskim wydaniu oraz motywy znamienne dla norweskiego blacku.

Zespół stara się urozmaicać swoje kompozycje unikając typowo piosenkowych struktur. Jednak mimo wszystko „Decahedron” pozostawia jakiś niedosyt. Czegoś tu brakuje, chociaż zespołu z całą pewnością nie można posądzić o minimalizm. Instrumentalnie również Szwajcarzy prezentują przyzwoity poziom tak więc w kwestii rzemiosła nie ma specjalnie nic do zarzucenia. Ewentualnie czasami irytować mogą bardziej drapieżne momenty, podczas których bębny jadą zbyt trywialnie i tworzy się toporna „nawalanka” mało przyjemna dla ucha. Pomimo tego album ma całkiem sporo ciekawych rozwiązań, pomysłów, które od czasu do czasu rzucają jaśniejsze światło na całość.

Ogólnie wydawniczy debiut Kupid’s Kurse prezentuje się przyzwoicie, ale tylko i wyłącznie przyzwoicie. Po kilkukrotnym wchłonięciu całości, jakoś niewiele pozostaje w głowie i to stanowi największą bolączkę tego materiału. O oryginalności również nie ma mowy, ale w obecnych czasach ten przywilej posiadają nieliczni. Płyta może się podobać, ale o rewolucjach i większym entuzjazmie nie ma mowy. Jednak kto dysponuje nadmiarem wolnego czasu niech spróbuje, a nuż się spodoba.

6,5/10

Marcin Magiera
Komentarze