09.08.2020
RECENZJE
DEEP PURPLE - Whoosh!

BOB DYLAN - Rough And Rowdy Ways

KONTRKULTURA - Wszystko Już Powiedziane

VERBAL DELIRIUM - From The Small Hours Of Weakness

OSTA LOVE - About Time

SBB - Jerzyk

CHAOS OVER COSMOS - The Ultimate Multiverse

HOVERCRAFT - Fall

PIOTR DAMSE - Inside Outside

H-ONE - MMLXIX

ALBION - Albion

COLIN BASS /DANIEL BIRO - Still

MAGNUS KARLSSON'S FREE FALL - We Are The Night

BLACKLIGHT - Follow the Future

WAVE - [Dream]

DEPECHE MODE - Live Spirits Soundtrack

THE MOTH GATHERER - Esoteric Oppression

DIVINE WEEP - The Omega Man

HEART&REST - Shall We Begin?

HANGING GARDEN - Into That Good Night

MYRATH - Live in Carthage

ONE HOUR HELL - Voidwalker

DEACON BLUE - City of Love

RICK MILLER - Belief In The Machine

ROMAN ODOJ - Fiasko

MOUNTAINEER - Bloodletting

H.E.A.T. - II

ONE LIFE ALL-IN - Letter of Forgiveness

TRAUMHAUS - In Oculis Meis

OBSIDIAN TIDE - Pillars of Creation

SUBSIGNAL - A Song For The Homeless - Live in Rüsselsheim 2019


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - A » Acid Drinkers - 2014 - 25 Cents For A Riff
Acid Drinkers - 2014 - 25 Cents For A Riff
acid drinkers1. 25 Cents For A Riff
2. Me
3. God Hampered His Life
4. Don't Drink Evil Things
5. Chewed Alive
6. Not By Its Cover
7. Demise
8. Riot In Eden
9. The Noose
10. Madman's Joint
11. Enjoy Your Death
12. My Soul's Among The Lions

Rok wydania: 2014
Wydawca: Mystic Production
http://www.acid-drinkers.com/
Według przedpremierowych zapowiedzi, „25 Cents For A Riff” miał być wielkim powrotem Kwasożłopów do klasyki. Atmosferę odpowiednio podsyciły; barwna okładka autorstwa Jerzego Kurczaka, którego charakterystyczne prace zdobią dwa pierwsze wydawnictwa Acidów, występ z Litzą czy też wykonanie kultowego „Are You A Rebel?” na żywo. Po takich znakach serce niejednego fana wczesnych dokonań Poznaniaków z całą pewnością zabiło szybciej... Tym niemniej w historii muzyki podobne deklaracje najczęściej kończyły się fiaskiem; kontynuacje kultowych płyt nie dorównywały pierwowzorom itd. Jak wobec tego wypada Acid Drinkers?

Z bólem serca muszę stwierdzić, że i w tym przypadku nie ma odstępstwa od przykrej reguły. Mocne deklaracje reklamowe tylko po części znalazły swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mianowicie Poznaniacy tym razem faktycznie postawili na klasykę, ale nie swoją. Jeżeli ktoś oczekiwał powtórki z rozrywki w postaci nawiązań wobec wybornych „Are You A Rebel?”, „Dirty Money, Dirty Tricks” ten nie będzie pocieszony tym, co znajdzie na „25 Cents For A Riff”. Nie uświadczymy szybkich thrashowych riffów, zwariowanych pomysłów suto zakrapianych kwasowym humorem. Klasyka tego wydawnictwa polega na dość szerokim zastosowaniu pomysłów znamiennych dla klasyki rock – metalowej sprzed kilkudziesięciu lat, ale też nie do końca. Drinkersi nie zrezygnowali całkowicie z nowoczesności i w sumie po jaką cholerę mieli by to robić skro tak dobrze im to wychodziło. Tak czy inaczej następca „La Part Du Diable” jawi się mało zadziornie, a energii nań mniej aniżeli na dwóch ostatnich płytach, o dwóch pierwszych albumach nie wspominając. Na próżno szukać tu typowych acidowych petard pokroju choćby „The Trick” czy zabójczego „The Joker”. W pewnym sensie nowym kompozycjom brakuje energii, metalowego pierdolnięcia, jakby z chłopaków uszło życie. Właśnie tego najbardziej brakuje na „25 Cents For A Riff” i co z tego, że słychać klasyczne wzorce (Ozzy Osbourne, Motörhead, Led Zeppelin, Saxon) jak brakuje charakterystycznego kwasożłopowego ognia, którego tym razem jak na lekarstwo. Poza „God Hampered His Life” i motörheadowym „Enjoy Your Death” próżno tu szukać thrasowego łojenia. Zamiast tego dostajemy dłużący się zestaw – w większości utrzymanych w średnim tempie – melodyjnych kompozycji o pro rockowym zacięciu, czego najlepszym przykładem jest singlowy „Don't Drink Evil Things”.

Jeżeli chodzi o kwestię realizacji, w tej materii wydawnictwo prezentuje się jak najbardziej profesjonalnie, okazale – jakby mogło być inaczej? Innym atutem „25 Cents For a Riff” są jak zwykle fachowo – solidne bębny „Ślimaka” (również słyszymy go jako wokalistę przy okazji grunge’owego „Madman's Joint”) – jego gra, styl są niczym solidny dopalacz. Takiej podpory rytmicznej wielu może jedynie pozazdrościć. Pewne zastrzeżenia budzą natomiast gitary, szczególnie ich partie solowe – przy tradycyjnym graniu solówka powinna gonić solówkę, a tu nic niczego nie goni i trochę mnie to dziwi. Cóż jeszcze mógłbym dodać? Tylko tyle, że nie mogę znaleźć na tym wydawnictwie punktu zaczepnego, słucham, słucham i nic.

Osobiście oczekiwałem czegoś zupełnie innego – sentymentalnie łudziłem się na kontynuację klimatu dwóch pierwszych płyt, szczególnie po wiadomych hasłach reklamowych. W zamian dostałem za to zestaw zachowawczych numerów utrzymanych w klasyczno rock – metalowych klimatach. Po kilkunastu odsłuchach wciąż nie mogę się wgryźć w premierowy materiał, nie mówiąc już o jego przyswojeniu, zaakceptowaniu. Mimo całej sympatii dla bogatej twórczości kultowego Acid Drinkers, „25 Cents For A Riff” prezentuje się tylko przeciętnie. Za mało klasyki w klasyce – oczekiwałem więcej siarki, ognia i szaleństwa! Jeżeli tak ma wyglądać nowa/stara droga zespołu to chciałbym by Titus z kolegami powrócili do grania w stylu „Verses Of Steel” oraz równie udanego „La Part Du Diable” – w tym była moc i naturalna energia. „Nowa” jakość tego po prostu nie ma i nie mogę tego odżałować...

PS. Może, kiedy Titus zakończy telewizyjne wojaże, a w tym wędrówki po różnych gatunkach muzycznych, panowie znów dołożą do pieca – tego życzę nie tylko sobie, ale reszcie tych, którzy oczekiwali Acid w ich klasycznym stylu!

7/10

Marcin Magiera
Komentarze