25.06.2021

Nawigacja
Artykuły » Wywiady » KRZYSZTOF LEPIARCZYK
KRZYSZTOF LEPIARCZYK

KRZYSZTOF LEPIARCZYKJeżeli nie jesteś mega gwiazdą to zapomnij o dobrze płatnych koncertach. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi muzycznej, to masz to gdzieś czy zagrasz za "piwo" czy "kiełbasę." My jesteśmy na takim etapie , ze nie mamy ochoty grać „za przejazd”.LeparcyzkWaldek Nawrot:
Witam serdecznie Krzysztof, witam wszystkich Gości! Minęło trochę czasu od naszego umawiania się na to spotkanie, niemniej cieszę się, że wreszcie możemy porozmawiać. Krzysztof, chciałbym zapytać o kwestię występów na żywo. Mniej więcej rok temu w pewnym serwisie muzycznym opowiadałeś o braku możliwości grania koncertów w Polsce. Wspominałeś też o propozycjach grania poza granicami kraju. Czy coś od tamtego czasu zmieniło się na lepsze?


Krzysztof Lepiarczyk
Witam wszystkich serdecznie. Dziękuję za zaproszenie!!!!
Tak zmieniło się …. na gorsze:). Ciężkie pierwsze pytanie. Tak to widzę. Jeżeli nie jesteś mega gwiazdą to zapomnij o dobrze płatnych koncertach. Jeżeli jesteś na początku swojej drogi muzycznej, to masz to gdzieś czy zagrasz za "piwo" czy "kiełbasę." My jesteśmy na takim etapie , ze nie mamy ochoty grać „za przejazd”. Jesteśmy doświadczonymi muzykami zasługującymi choćby na minimum. I nie będziemy udowadniać komuś ze potrafimy grać i na tzw. próbę zagramy gdzieś żeby się pokazać. Może to brzmi zbyt egoistycznie ale taka jest rzeczywistość i nie chce się nad tym długo rozpisywać.. Mam pewna stawkę za która mogę zagrać i wiem ze reszta zespołu w to wejdzie. Chcemy grać koncerty i być może tak się stanie. I być może nawet na tym nie zarobimy i zrobimy to dla siebie (organizujemy to sami) i dla tych którzy nas słuchają. Bardzo chętnie zagramy!!!! Będą poważne propozycje to z pewnością będziemy się nad tym mocno zastanawiać.


Waldek Nawrot
Krzysztof, zdarza się tak, że po nagraniu płyty, z pewnym dystansem patrzy się na dorobek swojej pracy. Jak przez pryzmat czasu oceniasz ostatni album Loonypark, zmieniłbyś coś? Czy jesteś zadowolony?


Krzysztof Lepiarczyk
Z ostatniego albumu jestem bardzo zadowolony, z poprzednich również. Ten ostatni z pewnością jest bardziej dopracowany. Wiele rzeczy zrobiłem sam w domu – bez ciśnienia i bez ograniczeń czasowych. Użyłem wielu jak dla mnie nowatorskich brzmień czy loopow. Całość zapiął swym bezwzględnym uchem Kamil podczas miksów. Chłopaki i Sabina dołożyli od serca mnóstwo ciekawych dźwięków. Poprzeczka jest już bardzo wysoko.


Waldek Nawrot
W internecie, przynajmniej na polskich stronach, niewiele można znaleźć informacji prasowych na Twój temat. Czy to jest tak, że media Ciebie unikają, czy Ty mediów?


Krzysztof Lepiarczyk
Nigdy nie unikałem mediów. Jeżeli ktoś prosi o udzielenie wywiadu, recenzje cd to nie ma problemu. Zawsze znajdę na to czas. To pomaga. Rzeczywiście media zagraniczne bardziej się interesują tym co robię. Może dlatego ze taka muzyka u nas nie jest popularna i dla mediów opłacalna.


Joanna Harendarska
Każdy ma w sercu tego jednego Artystę, ten jeden utwór. Zdradzisz?


Krzysztof Lepiarczyk
Peter Gabriel - "Red Rain" oraz Queen - "Time Of My Life"
Peter Gabriel - czerwony deszcz oraz królowa - czas w moim życiu


Joanna Harendarska
Twój ukochany film ?


Krzysztof Lepiarczyk
Nie mam ukochanego. Filmy które zrobiły na mnie wrażenie - to Rzeka Tajemnic , Memento, Requiem for Dream.


Monika Borkowska
Jakie jest Twoje muzyczne marzenie?


Krzysztof Lepiarczyk
Kiedyś z moim kolegą perkusistą ustaliliśmy to marzenie....... - Jak już będziemy na muzycznej emeryturce to dalej będziemy się spotykać i wspólnie grać nasze kawałki - nie cudze i nie za pieniądze - dla własnej satysfakcji. A jeszcze jedno - chciałbym napisać muzykę do filmu!!


Joanna Harendarska
Projektów mnóstwo. Jak odpoczywasz? Urlop marzeń?


Krzysztof Lepiarczyk
Rzeczywiście coraz mniej czasu. Odpoczywam robiąc utwory, siedząc przy instrumencie, przy komputerze. Takie czasy. Oczywiście przydałby sie urlop. Mnie wystarczy wyjazd w góry nasze polskie. Choćby na parę dni!!


Waldek Nawrot
Wokalnie w Loonypark udziela się Sabina Godula - Zając, obdarzona wyjątkowym głosem. Dobry wokal to często znak rozpoznawczy zespołu. Powiedz, jak doszło do waszej współpracy?


Krzysztof Lepiarczyk
Sabinę poznałem jeszcze za czasów , początków Liquid Shadow. Zaprosił ją na próbę perkusista - znali sie wcześniej.
Spędziliśmy mnóstwo czasu na próbach, koncertach, w studio. Kiedy zakładałem Loonypark od razu pomyślałem o niej. To trochę kontynuacja naszej wspólnej drogi muzycznej którą zapoczątkował LS.


Joanna Harendarska
Loonypark...bardzo wielowymiarowe dźwięki. Myślałeś Krzysztofie o obrazach filmowych do muzyki? Pytam , bo dźwięk, obraz , historia..zawsze tworzą całość, którą uwielbiam.


Krzysztof Lepiarczyk
Tak myślałem - jestem otwarty na propozycje:) Teledysk , film , wizualizacje - to z muzyką idzie w parze. Tak jak wcześniej pisałem jedno z moich marzeń muzycznych to muzyka do dobrego filmu.


Mirosław Cichoń
Kiedy najczęściej przychodzą Ci pomysły i natchnienia muzyczne, czy to jest spontaniczne czy raczej powolny i żmudny proces ?


Krzysztof Lepiarczyk
Różnie...... Czasem siadam przed instrumentem i szkielet wychodzi w ciągu 15 minut. Zdarza się ze jadę samochodem i wpada w ucho jakaś melodia – dobrze ze mam smartfona szybko ją nagrywam na „lalala” ...........hahaha. Czasem przyśni się cały numer łącznie z zapisem nutowym, a zdarza się i tak że siedzę nad numerem bardzo długo........... z doświadczenia wiem ze mija się to z celem. Albo coś powstaje ( szkielet) od razu albo lepiej iść na piwo.


Ewa Matuła
Dzień dobry Krzysztofie . Jesteś człowiekiem bardzo aktywnym i twórczym .. Kilka projektów i działalność na rzecz miejsca, w którym mieszkasz . Gdybyś jednak mógł poświęcić się tej jednej muzycznej rzeczy ..Czym byłaby ona ? Pytanie pewnie naiwne i oparte o marzenia , ale każdy je chyba ma ..


Krzysztof Lepiarczyk
Gdybym miał na to pieniądze to otworzyłbym studio nagrań. Tam przesiadywałbym całymi dniami.
Gdybym nie miał pieniędzy to próbowałbym je zarobić:) a tak na poważnie..... Całkiem miło by było gdyby zespół Loonypark czy tez Padre mógł koncertować w Polsce i nie tylko i z tego mógłbym utrzymać swoja rodzinę. Cóż więcej trzeba? Niestety nierealne.


Mirosław Cichoń
Na wstępie chciałbym napisać, że miło mi powitać kolejnego artystę-muzyka w naszym gronie na forum Muzyki Duszy – Inny Wymiar i bardzo się cieszę, iż to właśnie jest Krzysztof Lepiarczyk :). Sporo trafnych i ciekawych pytań do Ciebie już padło i coraz trudniej o kolejne – oto moje pierwsze pytanie :
Z jakim swoim projektem muzycznym utożsamiasz siebie najbardziej o ile jest na to możliwa odpowiedź ?


Krzysztof Lepiarczyk
Wszystkie projekty są dla mnie ważne. Nie jestem w stanie wybrać jednego najważniejszego. Z każdym łączy mnie wiele:)


Mirosław Cichoń
Załóżmy, że nie grasz na klawiszach czyli inaczej – jeśli nie klawisze to co byś ewentualnie wybrał poza nimi a może posiadasz takowe inne umiejętności?


Krzysztof Lepiarczyk
Gram również na akordeonie, waltorni, trąbce, gitarze.
Coś bym z tego wybrał. Jednak do tworzenia muzyki używam zazwyczaj instrumentów klawiszowych...................... Lepiej nie zakładajmy tak strasznych rzeczy:)


Mirosław Cichoń
Nie ukrywam, że moim ulubionym jest projekt o nazwie Loonypark i cieszy mnie każdy nowy album – dopełnieniem tego szczęścia byłoby zobaczyć Loonypark na scenie – czy ewentualnie myślisz o takiej możliwości, czy jest nadzieja na to?


Krzysztof Lepiarczyk
Tak myślę o tym.......... Po czwartej płycie siądę i zrobię rekonesans, gdzie i kiedy można zagrać koncert. Nie ukrywam że nie interesują mnie pojedyncze sztuki. To się nie opłaca. Zobaczymy. Nie obiecuje ale wiem ze zespół jest gotowy żeby się zmobilizować i przygotować koncerty.


Mirosław Cichoń
Kiedy tak naprawdę zakiełkowała w Tobie myśl o byciu artystą-muzykiem, o byciu kimś znanym, żeby nie powiedzieć sławnym bo to raczej nieodpowiednie słowo w przypadku grania artrocka wiadomo jak „popularnego” gatunku muzycznego nie tylko w Polsce zresztą?
A może nie dążyłeś wcale do sławy, lecz chciałeś aby coś po sobie zostawić dla potomności albo po prostu to najzwyklejsze w świecie hobby. Czy z którąś sugestią trafiłem – jak Ty to widzisz?


Krzysztof Lepiarczyk
Gdybym myślał o sławie to... mieszkałbym w Warszawie i grał z pseudo gwiazdą pop muzyki. Nie interesuje mnie to. Miałem kilka poważnych propozycji. Nie wchodzę w to. Tworze muzykę bo lubię czyli trafiłeś.. – hobby. Tak naprawdę to nie zarobiłem jeszcze nic na tym, ze nagrywam płyty. No może parę groszy:)........... Tu nie o to chodzi. Robię to bo fajnie na półce położyć swoja cd. Super jak za kilka lat ktoś tego posłucha. Sam z chęcią tak zrobię bo teraz nawet nie mam czasu .....żeby tego słuchać. Oczywiście gdyby moja twórczość była bardziej znana i lubiana no to cieszyłoby mnie to ogromnie. Nie ukrywam ze uprawiam „undengrandowy” styl muzyczny. Mało ludzi o tej muzyce wie i jej słucha. Wiem natomiast ze są to wymagający słuchacze , znający tematy muzyczne. Otwarci na nowe dźwięki i nie ograniczający się jedynie do swej ulubionej kategorii czyli pochodnej art rocka.


Ewa Matuła
Uważam, że masz niewiarygodne wyczucie muzyki i też tego co nazywam jej oprawą.. grafika albumów , dobór słownictwa w nazwach płyt , utworów, projektów. Przy Loonypark , to już pastelowy ( bo tak nazywam Twoją twórczość ..pastelową ) zawrót głowy - jak na karuzeli z dzieciństwa. Pytanie w końcu... Czy wszystko co poza muzyką, to Ty również ..czy też ukierunkowana pomoc jakiejś innej osoby , bądź osób w dokonywaniu wyborów ?


Krzysztof Lepiarczyk
Dziękuje za miłe słowa. Jeżeli chodzi o dobór obrazów na okładki to moja sprawa:) Dzięki uprzejmości Leszka Kostuja mogę wybrać z jego prac ta która mi najbardziej odpowiada. Jeżeli chodzi o nazwy poszczególnych albumów to też moja decyzja. Tytuły utworów poza pierwszą płytą gdzie ja je wymyśliłem to działka Sabiny. Jeżeli chodzi o skład grafikę okładki to zajmuje się tym mój przyjaciel Tomasz Róg. Tak więc za większość rzeczy jestem sam odpowiedzialny ale bez pomocy tych dwóch osób byłoby mi ciężej :)


Waldek Nawrot
"Sztuka" dla Ciebie to...


Krzysztof Lepiarczyk
Coś co wychodzi z człowieka..... po to aby dawać ją innym i sobie samemu. Wzruszać, inspirować, czymś ważnym, zapamiętywanym, szanowanym. Wszystko zgodnie ze swym sumieniem , sztuka nie patrzy na innych.


Waldek Nawrot
Krzysztof zapytam tak, skąd akurat zainteresowanie art rockiem, to gatunek dosyć wymagający.


Krzysztof Lepiarczyk
Tak wyszło...... za czasów meteopaty każdy mi mówił...... Krzysiek ty nie grasz pop rocka tylko art rocka.


Joanna Harendarska
Zatrzymam się przy filmie. Napisałeś , że chciałbyś napisać muzykę do filmu. Jaki to miałby być film?


Krzysztof Lepiarczyk
Film wymagający ambitnej oprawy muzycznej:)


Ewa Matuła
Krzysztofie jesteś racjonalnym i chyba doskonale zorganizowanym człowiekiem... Jasno określasz cele w tym te , ważne dla codziennego życia . Podoba mi się bardzo, że potrafisz mówić o tym głośno .. a jednocześnie jesteś nadal kimś , kto tworzy muzykę ..tę z zaczarowanego świata wesołego miasteczka.. Myślę, że to wielka sztuka .. gratuluję tego wewnętrznego pomysłu na życie... bo to doskonała droga .


Krzysztof Lepiarczyk
Bardzo dziękuje. to miłe słowa i bardzo wiele dla mnie znaczą. Miłe że ktoś to docenia. Jestem tak mocno związany z muzyka że nigdy z niej nie zrezygnuje!


Mirosław Cichoń
O ile mi wiadomo jesteś radnym w swojej miejscowości – czy bycie lokalnym politykiem nie koliduje i w jakikolwiek sposób nie utrudnia artystycznej twórczości a może wręcz przeciwnie ? Jak to godzisz ze sobą?


Krzysztof Lepiarczyk
Z jednej strony przeszkadza. Czasu jest mniej na siedzenie przy instrumencie. Z drugiej człowiek poznaje coraz więcej ludzi których może zarazić ciekawa muzyka , nie tylko swoja ale tez innych kolegów art rockowców :) Dodam ze jestem również Sołtysem oraz Przewodniczącym Komisji Kultury , Oświaty, Zdrowia i Sportu RG Zielonki. Wiec jest tego trochę – jeszcze praca zawodowa...... Jednak zawsze znajduje czas na to aby cos nagrać, poćwiczyć


Waldek Nawrot
Powiedz, jak lokalne środowisko w jakim się obracasz odbiera Twoją muzykę, bo ja mam wrażenie, że zewsząd otacza mnie muzyka lekka, łatwa i przyjemna. Art rock raczej nie jest dobrze strawny :)


Krzysztof Lepiarczyk
Nie maja pojęcia... że istnieje Loonypark, Padre czy Sticky Hands..... Ja sie tym nie chwale...... Od czasu do czasu spotykam osoby zainteresowane. Najczęściej są to moi uczniowie.


Waldek Nawrot
Krzysztof, czas kończyć. Serdecznie dziękuję za rozmowę. Dziękuję Wszystkim, którzy wzięli udział w spotkaniu :) Krzysiek, wszystkiego dobrego i do zobaczenia na koncertach, mam nadzieję, że wreszcie gdzieś w Polsce. Do usłyszenia.


Krzysztof Lepiarczyk
To ja bardzo dziękuje. Tobie Waldku za zaproszenie tym którzy byli live i tym którzy zostawili pytania. Do usłyszenia!!!!

Wywiad przeprowadzony 16 maja 2015 r.
Opracowanie: Waldemar Nawrot