25.02.2020
RECENZJE
KING! AUTOBIOGRAFIA - Staszczyk, Księżyk

OZZY OSBOURNE - Ordinary Man

OZZY OSBOURNE - Ordinary Man

BLIND EGO - Preaching To The Choir

SBB - Follow My Dream

BESIDES - Bystanders

GREEN DAY - Father of All Motherfuckers

SERIOUS BLACK - Suite 226

THY DISEASE - Transhumanism

SOSNOWSKI – The Hand Luggage Studio

HALFORD - Resurrection

YENISEI - The Last Cruise

ORGANIC NOISES - Organic Noises

ATERRA - Utopia

ANNIHILATOR - Ballistic, Sadistic

BLIND GUARDIAN TWILIGHT ORCHESTRA - Legacy Of The Dark Lands

CAREN COLTRANE CRUSADE - Potwór

NO SEASON - Highwires

MULK - I

APOCALYPTICA - Cell-0

MANIFEST - ...and For This We Should Be Damned?

HATEFUL FIVE - Winny

GOLDEN EARRING – Live

SLIPKNOT - We Are Not Your Kind

THE BROKEN BRIDGES - Endless Road

SLIPKNOT - .5: The Gray Chapter

BABYMETAL - Metal Galaxy

CRAYON PHASE - Two Hundred Pages

CROBOT - Motherbrain

TWILIGHT FORCE - Dawn Of The Dragonstar


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - B » BRODKA - 2019 - MTV Unplugged
BRODKA - 2019 - MTV Unplugged

BRODKA - MTV Unplugged


BRODKA - MTV Unplugged

1. Can’t Wait For War
2. Horses
3. Funeral
4. K. O.
5. Haiti
6. Varsovie
7. W Pięciu Smakach
8. Up In The Hill
9. Syberia
10. Krzyżówka Dnia
11. Granda
12. Santa Muerte
13. Heart-Shaped Box
14. Dreamstreamextreme
15. Ten

Rok wydania: 2019
Wydawca: Kayax Production and Publishing
http://brodkamusic.com/

Musiało być ogromnym przeżyciem dla Moniki Brodki móc zagrać koncert w ramach legendarnej serii MTV Unplugged. W latach 90-tych, kiedy jeszcze muzyczna telewizja MTV była zainteresowana kształtowaniem gustów rockowej publiczności, akustyczne koncerty z jej logo stawały się ogromnym wydarzeniem. Niejednokrotnie ich uczestnikom wydane albumy z występami bez prądu przysparzały kolejnych złotych płyt, sprzedając się w kilkumilionowych nakładach. Tak było w przypadku zespołu Nirvana, którego po koncertowe wydawnictwo nie tylko okazało się być ogromnym sukcesem komercyjnym (ponad 5 mln sprzedanych egzemplarzy) ale przede wszystkim ich muzyczny spektakl można uznać za największe wydarzeniem całej serii. Brodka poniekąd potwierdziła ten fakt umieszczając na swojej płycie ze znakiem firmowym MTV Unplugged utwór skomponowany właśnie przez Kurta Cobaina "Heart-Shaped Box".

Zatem wracając do początku, propozycja by zostać częścią owej galerii sław była z pewnością ogromnym wyróżnieniem dla Brodki. Nawet jeżeli dziś wspomniana telewizja już raczej schlebia mało wyrafinowanym gustom, to jednak szlachetnej przeszłości dziadowską ramówki nie zmieni. Podniosłość wydarzenia, które miało miejsce 12 kwietnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, jest wyczuwalna na płycie artystki. Repertuar tego wydawnictwa koncertowego stanowią przede wszystkim utwory z dwóch poprzednich płyt studyjnych pani Moniki czyli Clashes i Grandy. O ile piosenki z przepięknej Clashes wydają się być prawie gotowe do akustycznego wykonania i rzeczywiście w ich przypadku nie ma zbytnich kombinacji, o tyle piosenki z Grandy otrzymały nową jakość. Najwięcej jednak zyskały dwa utwory pochodzące z innych wydawnictw, mianowicie Varsovie, który premierowo został opublikowany na mini albumie LAX (2012). Użycie gitar w miejsce syntezatorów znacznie zwiększyło poziom energii piosenki, specyficzne chórki nadały jej intrygującego udziwnienia. Ogólnie rzecz biorąc zmiana aranżacji „Varsovie” sprawiła, że jest wyróżniającym się momentem na płycie. Drugi z utworów będący również beneficjentem innego podejścia do jego wykonania to „Ten” z Mini albumu vol. 1, który tutaj zyskał niemal artystyczną elegancję. Trochę wymykając się chronologii w tym miejscu muszę dodać, iż całość rozpoczyna się od „Can’t Wait For War” i natychmiast zostaje usankcjonowany nastrój pewnego rodzaju uniesienia, niemal identycznego z tym jaki stworzył zespół Portishead na swojej „Roseland NYC Live”. I w zasadzie taka atmosfera trwa aż do samego finału.

Do udziału w koncercie Brodka zaprosiła również gorące nazwiska rodzimej sceny rockowej. W „Syberii” zaśpiewał coraz bardziej popularny Krzysztof Zalewski, a w „Satna Muerte” piosenkarz, który jest już u szczytu sławy: Dawid Podsiadło. Oba świetne wykonania ukierunkowane w stronę folku, rzeczywiście wniosły odrobinę urozmaicenia.

Reasumując, płyta Brodka MTV Unplugged jest wyśmienitym koncertowym wydawnictwem, który już dziś można uznać za wyróżniający się album z muzyką na żywo w rodzimej fonografii. Dodatkowo otrzymał świetną oprawę graficzną. Pod względem edytorskim, zarówno CD jak i winyl prezentują się bardzo okazale, po prostu majstersztyk.

9/10

Witold Żogała
Komentarze