07.12.2019
RECENZJE
ARIA - Guest from the Shadow Kingdom

DEZERTER - Undergound Out of Poland

PERIHELLIUM - Prototype

MOTHER OF MILLIONS - Artifacts

TRIBULATION - Down Below

EUROPE - Europe

JAN METUS - Time Will Dissolve Our Shadows

JAN AKKERMAN - Close Beauty

REMEMBRANCE - Fall, Obsidian Night

PETR STEPAN & BRATRSTVO LUNY - Luna nad Iglau

DESTRUCTION - Born to Perish

GALLILEOUS - Moonsooon

ISSUN - Dark Green Glow

THE PAU - Raj

THE HOLEUM - Sublime Emptiness

RONNIE WOOD WITH HIS WILD FIVE - Mad Lad: A Live Tribute to Chuck Berry

BLACK STONE CHERRY - Black To Blues 2

RHAPSODY - Dawn of Victory

FLESHWORLD - The Essence Has Changed But The Detail Remains

YOGI LANG - A Way Out Of Here

MYSTHICON - Into the Dark (EP.)

ALHENA - Breaking the Silence...by Scream

ADAM JURCZYŃSKI - Beyond the Horizon

JOE BONAMASSA - Live At the Sydney Opera House

GHOST - Infestissumam

NIKKI STRINGFIELD - Harmonies for the Haunted

MILLENIUM - The Web

FRONTBACK - Don't Mind the Noise

VISION DIVINE - When All The Heroes Are Dead


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - H » HOLEUM, THE - 2019 - Sublime Emptiness
HOLEUM, THE - 2019 - Sublime Emptiness

THE HOLEUM - Sublime Emptiness


THE HOLEUM - Sublime Emptiness

1. Obsidiana
2. Geometric Dance
3. Protoconsciousness
4. Drake Equation
5. Fractal Visions
6. Metempsicosis

Rok wydania: 2019
Wydawca: Lifeforce Records
http://theholeum.com/

Osobiście cenię sobie wydawnictwa, które sferą wizualną potrafią mnie przyciągnąć do siebie, a zwłaszcza kiedy oprawa graficzna idzie w parze z zawartością muzyczną. Nie inaczej było w przypadku hiszpańskiej formacji THE HOLEUM i ich najnowszego krążka, którego premiera miała miejsce pod koniec sierpnia bieżącego roku.

"Sublime Emptiness" to drugi album kwintetu z Hiszpanii i choć geograficzna lokalizacja może wskazywać, że zespół generuje słoneczno - taneczne dźwięki, to tak naprawdę rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Panowie tworzą muzykę, która przywołuje na myśl skandynawskie klimaty - w skrócie wieje chłodem! Można pokusić się też o stwierdzenie, że THE HOLEUM uprawiają coś, co można określić mianem atmosferycznego post/doom/death metalu. To co zawiera ich najnowszy album można traktować jako szorstką mieszankę niespiesznych form, pozbawioną wszelkich oznak radości. Kompozycje są wyzute z ogólnego optymizmu, co na pewien sposób łagodzą atmosferyczne wtrącenia, takie jak choćby wstęp do wieńczącego całość, "Metempsicosis". Okazjonalnie pojawiają się także niespodzianki - chyba za największą można uznać użycie instrumentu dętego przy okazji "Fractal Visions". Muzyka jest mroczna, emocjonalnie dociążona muzycznym smutkiem. Nie ma tu miejsca na chwytliwość, tudzież przyjemne melodie. Pod tym względem następca "Negative Abyss" z 2016 roku, prezentuje się wręcz ascetycznie. To samo można powiedzieć o ilości utworów. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że czas trwania każdego z nich nie "schodzi" poniżej sześciu minut. Prawda też jest taka, że specyfika, forma oraz stylizacja sprawiają, że te nieco ponad czterdzieści minut w zupełności wystarcza. Czas został odpowiednio zagospodarowany i dodatkowe minuty mogłyby jedynie pogorszyć ogólne wrażenie i odbiór.

Jak wspomniałem na wstępie, szczególnie pozytywne wrażenie robi oprawa graficzna, a malowniczo - apokaliptyczna okładka jest wprost genialna! Także i wnętrze bookletu - utrzymanego w tej samej kolorystyce i klimacie - nie budzi zastrzeżeń. Pod tym względem nie można poskąpić grupie pietyzmu oraz wyczucia. W zasadzie każdy aspekt tego wydawnictwa rodzi podobne odczucia, stąd "Sublime Emptiness" należy traktować jako dokonanie spójne, wyrównane i na pewno godne uwagi.

Jestem przekonany, że dźwiękowe stylizacje autorstwa THE HOLEUM powinny przypaść do gustu zarówno zwolennikom metalowego klimatu, jak również miłośnikom post oraz doom/death metalu w europejskim wydaniu. Kto szuka muzyki do kontemplacji na dłuższe wieczory, ten prawdopodobnie odnajdzie to na "Sublime Emptiness".

7/10

Marcin MagieraKomentarze