07.12.2019
RECENZJE
ARIA - Guest from the Shadow Kingdom

DEZERTER - Undergound Out of Poland

PERIHELLIUM - Prototype

MOTHER OF MILLIONS - Artifacts

TRIBULATION - Down Below

EUROPE - Europe

JAN METUS - Time Will Dissolve Our Shadows

JAN AKKERMAN - Close Beauty

REMEMBRANCE - Fall, Obsidian Night

PETR STEPAN & BRATRSTVO LUNY - Luna nad Iglau

DESTRUCTION - Born to Perish

GALLILEOUS - Moonsooon

ISSUN - Dark Green Glow

THE PAU - Raj

THE HOLEUM - Sublime Emptiness

RONNIE WOOD WITH HIS WILD FIVE - Mad Lad: A Live Tribute to Chuck Berry

BLACK STONE CHERRY - Black To Blues 2

RHAPSODY - Dawn of Victory

FLESHWORLD - The Essence Has Changed But The Detail Remains

YOGI LANG - A Way Out Of Here

MYSTHICON - Into the Dark (EP.)

ALHENA - Breaking the Silence...by Scream

ADAM JURCZYŃSKI - Beyond the Horizon

JOE BONAMASSA - Live At the Sydney Opera House

GHOST - Infestissumam

NIKKI STRINGFIELD - Harmonies for the Haunted

MILLENIUM - The Web

FRONTBACK - Don't Mind the Noise

VISION DIVINE - When All The Heroes Are Dead


Nawigacja
Artykuły » Recenzje - D » DESTRUCTION - 2019 - Born to Perish
DESTRUCTION - 2019 - Born to Perish

DESTRUCTION - Born to Perish


DESTRUCTION - Born to Perish

1. Born to Perish
2. Inspired by Death
3. Betrayal
4. Rotten
5. Filthy Wealth
6. Butchered for Life
7. Tyrants of the Netherworld
8. We Breed Evil
9. Fatal Flight 17
10. Ratcatcher
11. Hellbound (Tygers of Pan Tang cover)

Rok wydania: 2019
Wydawca: Nuclear Blast
https://www.facebook.com/destruction
Nie po raz pierwszy w swojej historii grupa DESTRUCTION stała się kwartetem. I tak po prawdzie większą niewiadomą była dla mnie ich forma koncertowa niż studyjna. Wiadomo przecież, że praca w studio rządzi się własnymi prawami i thrashowe trio mogłoby ponakładać kolejnych ścieżek gitar do woli. Na szczęście już zeszłej wiosny mieliśmy okazję skonfrontować na żywo zarówno nowego perkusistę, który wcześniej bębnił w ANNIHILATOR czy PRIMAL FEAR, jak i drugiego wioślarza - młodego szwajcarskiego wymiatacza (Damir Eskić). Po ich występie we Wrocławiu, spokojny byłem o kształt nowej płyty. Na scenie było widać radochę jaką ten konglomerat czerpie z grania.

"Born to Perish" pojawił się na półkach sklepowych pod koniec lata i przyniósł dziesięć konkretnych numerów. Podstawowa tracklista zawiera nieco ponad 45 minut muzyki, ale są to trzy kwadranse wypełnione, ciętymi riffami i soczystymi solówkami. Może to autosugestia, ale wydaje mi się, że nową krew słychać tu od pierwszego tytułowego numeru. To właśnie w gitarowych solach zespół przemyca więcej melodyki. Tak naprawdę, tego zestawu słucha się z wypiekami na twarzy i nie ma specjalnie czasu na analityczne podejście. Tutaj po porządnym kawałku następuje kolejny kapitalny wykop. Zwolennicy szybkiego łojenia nie będą zawiedzeni, ale przemycone tu i ówdzie melodie gitarowe nadają sporo kolorytu. Jeśli się uprzeć każdy kawałek posiada oprócz charakterystycznego riffowania, również momenty które można zanucić. Nie zabrakło również (i całkiem słusznie) wykrzyczanych refrenów z iście koncertowym potencjałem. Na początku miałem zastrzeżenia wobec "Butchered for Life", ale kawałek, który rozpoczyna się dość niemrawo, zyskuje z czasem odpowiedniego pazura. Na poparcie mojej tezy, że jest to naprawdę wyrównany materiał, niech posłuży przykład, że zespół podczas kilku koncertów po wydaniu płyty, grywał pierwsze trzy kawałki z "Born to Perish". Czas pokaże, które z nich wedrą się do kanonu klasyków, ja mam kilka cichych faworytów, ale dowiemy się tego obserwując setlisty choćby po wydaniu kolejnej płyty.

Nowa płyta opatrzona jest ciekawą okładką, której warto się przyjrzeć. Tak jak sama muzyka zespołu, okazuje się skrywać więcej, jeśli spojrzymy na nią po raz kolejny lub pod innym kątem. Dobry akcent, który dopełnia całości. Trochę inaczej sprawa ma się z wnętrzem bookletu. Tutaj grafiki trochę zalatują kiczem... ale, cóż nie można mieć wszystkiego.

Dla mnie to mocna i konkretna pozycja! Właściwie, to nawet zachęcałbym was do nabycia wersji podstawowej. Bonus-track, cover Tygers of Pan Tang, jakoś nie pasuje mi co całości... trochę ją zbytnio zmiękcza.

8/10

Piotr Spyra

Komentarze