06.12.2021

Nawigacja
Artykuły » Recenzje - O » Ozric Tentacles - 1985 - Tantric Obstacles
Ozric Tentacles - 1985 - Tantric Obstacles
OT1. Og-Ha-Be (4:41)
2. Shards of Ice (3:53)
3. Sniffing Dog (6:31)
4. Music to Gargle At (3:29)
5. Ethereal Cereal (2:15)
6. Atmosphear (4:32)
7. Ullular Gate (4:25)
8. Tentacles of Erpmind (0:34)
9. Trees of Eternity (7:26)
10. Mescalito (4:04)
11. Odhamshaw Style (1:53)
12. Become the Otter (4:59)
13. Gnuthlia (5:25)
14. Sorry Style (3:46)
15. The Aum Shuffle (3:06)

Rok Wydania: 1985
Wydawca: Dovetail
http://www.myspace.com/ozrictentaclesuk
Milowymi krokami zbliża się kolejna edycja Ino-Rock. Jedną z tegorocznych atrakcji jest formacja Ozric Tentacless. Zespół ten trwa na muzycznej scenie od 1984 roku. W roku ubiegłym ukazał się ich najnowszy album - "The Yumyum Tree", który miałem przyjemność recenzować. Napisałem wówczas, że: "mimo zmian personalnych, muzyka Ozric Tentacles praktycznie się nie zmienia. Od okresu kiedy grono zapaleńców spotkało się podczas hipisowskiego zlotu "Stonehenge Free Festival" zakładając Ozric Tentacles". Aby tego dowieść, postanowiłem sięgnąć właśnie po jedną z wcześniejszych ich płyt wydana w 1985 roku "Tantric Obstacles".

No i w rzeczy samej, jeżeli chodzi o muzyczną estetykę, wielkich różnic nie ma. Podobna kosmiczna aura. Ale czyż może być inaczej w kosmicznym rocku?Współczesne niebo z naszej perspektywy niewiele się zmieniło od tego, na które patrzyliśmy w 1985 roku. Muzyka Ozric Tentacles jak szereg ciał niebieskich zatacza również koło swoim własnym niezmienionym torem.

Nasuwa mi się jedynie taka różnica, iż elektronika chociaż już wówczas była wszechobecna w ich muzyce, nie dominowała jeszcze tak jak na płytach późniejszych, pozostawiając więcej miejsca gitarom, w przypadku tej pyty można zauważyć wyraźne uwypuklenie gitary basowej. Już wówczas muzycy wplatali do swych utworów pewne etniczne elementy world music ("Gnuthia"), chociaż w przypadku tej płyty elementów etnicznych jest stosunkowo mało. Już wówczas bujali się w rytmie kosmicznego reggae ("Sorry Style"), podobne kosmiczne reggae usłyszeć zresztą możemy na ich najnowszej płycie w utworze: "Mooncalf". Są i wyraźne jazzrockowe zapędy ("Sniffing Dog", "Ullular Gate"). Zachwycić może muzyczny minimalizm niektórych kompozycji, chociażby w utworze "Music to Gargle At", parę plumknięć powoduje zadziwiający efekt. Tak jak hipnotyzujące może okazać się nocne spoglądanie w niebo, podobnie oddziałuje swym hipnotyczno- transowym tonem ozric-owa muzyka.

15 kompozycji niespiesznie przelatuje nad naszymi głowami, ale z utworami podobnie zresztą jak z gwiazdami na wieczornym niebie, niby jedna podobna do drugiej ale skupisko tych podobnie święcących gwiazd składa się na fantastyczny gwiazdozbiór, czy to będzie Orion, Kasiopeja czy Wielka Niedźwiedzica... W przypadku Ozric Tentacles takimi gwiazdozbiorami są ich płyty: czy to będzie "Erpland", czy "Become The Oder", czy ich supernova - "The Yumyum Tree", czy właśnie ta wczesna "Tantric Obstacles".

Miejmy nadzieje, że podczas tegorocznego Ino-Progu pogoda dopisze i będziemy mogli wsłuchać się w dźwięki ich kosmicznej muzyki przy bezchmurnym, rozsianym gwiazdami inowrocławskim niebie.

8/10

Marek Toma