16.10.2021

Nawigacja
Artykuły » Dziennik Pokładowy » CETI - Dziennik pokladowy
CETI - Dziennik pokladowy
Dziennik Pokładowy - CETI

raport z prac CETI nad nową płytą
26.03.2011


Jak donosiliśmy niedawno grupa CETI postanowiła stworzyć kolejny teledysk do utworu pochodzącego z nowej płyty GHOST OF THE UNIVERSE - BEHIND THE BLACK CURTAIN.
Tym razem CETI wzięło na warsztat utwór THE WOLVES.
Poniżej pierwsza cześć sesji zdjeciowej do nowego klipu grupy CETI.
Kolejne zdjęcia z planu już wkrótce. Premiera teledysku będzie miała miejsce za około dwa tygodnie.
kliknij by powiększyć zdjęcie...
21.02.2011


Lider CETI – Grzegorz Kupczyk ujawnia kolejne tajemnice z planu przygotowań do prezentacji najnowszej płyty : o jej brzmieniu i brzmieniu samego wokalu oraz innych nowych pomysłach :

- Podeszliśmy do nagrania tego materiału bardzo poważnie pomimo, że doskonale się przy tym również bawiliśmy, zwłaszcza tematami nagrań, brzmieniem, aranżacjami. To wszystko było głęboko przemyślane, jednak kilka rzeczy powstało spontanicznie w studio, bo jak to bywa nagle podczas pracy pojawiały się zupełnie nowe, ciekawe pomysły. Celowo obniżyłem nieco barwę głosu, aby dopasować go do ciężkiego brzmienia, które nawet nas zaskoczyło, jak już mówiliśmy w poprzednich relacjach. Dodam też , że nie bawiliśmy się w żadne sztuczne efekty np. perkusja sama w sobie brzmi tak dobrze, że nie będziemy jej „obrabiać chemicznie". Zresztą nie ma się co dziwić, gdyż instrument ten w swojej postaci, jaką ma w tej chwili został zaprojektowany w całości przez naszego bebniarza . Dodam, jako kolejna ciekawostkę, że w kwestii brzmienia gitar oraz solówek nasze podejście jest zupełnie inne niż dotychczas. Przypomnę, że postanowiliśmy, iż ten materiał będzie powrotem do korzeni CETI, i że będzie bardziej gitarowy i na naszej najnowszej płycie klawisze nieco ustąpiły miejsca gitarom, ale są jednak tam gdzie być powinny, gdyż ten instrument to integralna cześć instrumentarium zespołu. Osiągnęliśmy w naszych ostatnich produkcjach pewien szczyt i niebezpiecznym było by zapuszczać się jeszcze wyżej, bo muzyka rockowa zatacza dziś koło a z moich obserwacji wynika, że i starsi i nowi fani wracają do słuchania klasyki , mając jednak na uwadze także najnowsze trendy. Jestem przekonany, że zaskoczymy, a co najmniej zadziwimy fanów. Zdradzę tylko , że znany juz z sieci utwór "ANYWHERE" jest najlżejszym utworem na płycie:)) . Powstaną niebawem kolejne dwa teledyski promujące nową płytę. Jeden z nich będzie najprawdopodobniej do utworu noszącego tytuł "The Wolves" . Wierni i zawsze nam drodzy Fani CETI jednak nie mają się też czego obawiać, bo tak charakterystyczne kantyleny wokalne nie zniknęły całkowicie , są nadal, jednak nieco inaczej podane. Typowy dla CETI w sferze wokalnej będzie na nowej płycie z pewnością utwór tytułowy czyli "Ghost Of The Universe" oraz "In The Eyes Of Rising Sun".


Poniżej wywiad z Grzegorzem Kupczykiem i z całym zespołem CETI przeprowadzony w MP STUDIO przez fanklub zespołu z gościnnym udziałem realizatora płyty Mariusza Piętki:


15.02.2011


CETI zakończyło nagrania na najnowszą płytę . W chwili obecnej rozpoczęła się dalsza praca nad materiałem. Nagrania zostały zrealizowane w częstochowskim MP Studio Mariusza Piętki – który zajmuje się realizacją nowej propozycji CETI - a trwały od 5 lutego. Materiał podobnie jak utwór "ANYWHERE" zespół zarejestrował na 100%. Pierwsza część sesji została zakończona już 7 lutego.


Na płycie znajdzie się 10 utworów - jak ujawnia lider grupy Grzegorz Kupczyk - zrealizowaliśmy je w około pięciu wersjach każdy, żeby dokonać wyboru najlepszej z nich. Na ma żadnej ballady i jeden utwór instrumentalny. noszący tytuł „ Black Curtain” ,. Ostatecznie płyta nosić będzie tytuł : GHOST OF THE UNIVERSE – BEHIND THE BLACK CURTAIN „ . Myślę że materiał zaskoczy fanów i nie tylko fanów swoim potężnym i ciężkim brzmieniem. Zaskakuje nawet nas samych :) Wracamy do klasycznego i bardzo obecnie poszukiwanego zarówno przez fanów, jak i znawców gatunku brzmienia, powracamy też do klasycznego brzmienia samego CETI , nie bez sięgania do najnowszych światowych trendów, ale w oparciu o nasze całkowicie oryginalne pomysły oraz obecne doświadczenia, które zwłaszcza w warstwie gitarowej będą mogły zaskoczyć . Cały zespół pracował nad płytą z wielkim zaangażowaniem . Po koncercie z orkiestrą symfoniczną nadszedł czas powrotu do hardrockowo – metalowego rasowego grania i to takiego z najwyższej półki , bo po tych wszystkich oryginalnych jak na warunki polskie i zresztą nie tylko polskie projektach nie wypada nawet, aby było inaczej J Jak mówiłem już w kilku wywiadach teksty tym razem napisał dla nas Tomasz Staszczyk z którym naprawdę wyśmienicie nam się współpracowało. Ta sesja to było niesamowite przeżycie dla zespołu i mam nadzieje także fani to poczują podczas słuchania – dopowiada lider CETI .

A basista Bartek Urbaniak dodaje – To będzie prawdzie mięcho :)

- Nie ujawniajmy od razu wszystkiego - ostrożnie dodaje Mucek perkusista CETI – niedługo będzie można obejrzeć trailer a jingiel już się pojawia w mediach.

- I jak zawsze mamy nadzieję, że to propozycja spodoba się fanom – uzupełnia Marihuna ( Maria Wietrzykowska )

– Dla nas wszystkich najważniejsze było to , aby była to płyta zaskakująca, ale równocześnie bardzo nasza, nowe spojrzenie poprzez pryzmat tego co fani w CETI lubią najbardziej, ale dodam , że na pewno zaskoczy – wtrąca Barti gitarzysta CETI .

A oto tytuły 10 utworów, które znajdą się na płycie na razie bez porządku przewidywanego na płycie, to będzie przedmiotem dalszych prac :

  • Anywhere
  • The days of dirt
  • Break the spell
  • Forever
  • The Land of Hope
  • In the eyes of rising Sun
  • Wolves
  • Ghost of The Universe
  • The Black Curtain ( instr.)
  • The Lady of the Storm


poniżej okładka singla i kilka fotek ze studia:

singiel

kliknij by powiększyć zdjęcie...


Źródło : M-ART. Agencja Artystyczna impresariat zespołu .
10.02.2011

kliknij by powiększyć zdjęcie...


CETI rozpoczęło pracę nad najnowszą płytą . Nagrania trwają w studio MP w Częstochowie od dnia 5 lutego. Materiał podobnie jak utwór "ANYWHERE" zespół rejestruje na 100%. Pierwsza część sesji została zakończona już 2 dni później czyli 7 lutego. Każdy z 10 utworów przygotowywanych na płytę realizowany jest w około pięciu wersjach tak aby wybrać tę najlepszą. Najnowszy album studyjny Grzegorza Kupczyka i jego zespołu CETI nosi roboczy tytuł „GHOST OF THE UNIVERSE” a pełny tytuł podamy wkrótce. Będzie on już 14tym albumem w 21 letniej historii grupy , która jako jedyna z pośród zespołów gatunku hard heavy w Polsce może pochwalić się koncertem w wersji symfonicznej ze swoją twórczością przygotowanym z orkiestrą i chórem a zaprezentowanym w ramach obchodów jubileuszu grupy w roku 2009 i 2010 . Jako jedyni zagrali oni w tak niezwykłych dla hardrockowców miejscach jakim są filharmonia i Opera . Nawet na świecie są może trzy tego gatunku zespoły, które mogą się pochwalić takim osiągnięciem . Jednakże po tych wszystkich oryginalnych i wyjątkowych w Polsce produkcjach CETI swoją najnowszą płytą pragnie powrócić do korzeni i do klasycznego a tak obecnie pożądanego przez fanów brzemienia. Będzie to jednak nie tylko powrót do najlepszych źródeł i do własnej oryginalnej idei i warstwy brzmieniowej CETI , ale także całkowicie nowe spojrzenie na ten gatunek wyrastając z najnowszych światowych trendów. Nie trzeba też dodawać iż oprócz klasycznego w swojej treści i formie brzemienia CETI , będzie rzecz jasna można w tej płycie odnaleźć najwspanialszy obecnie, dojrzały i jak zawsze wyjątkowy wokal Grzegorza Kupczyka . To postać na polskiej scenie z którą może równać się niewielu. Najnowsza płyta CETI w swoim założeniu ma być klasycznym hardrockowo – metalowym graniem z najwyższej półki , która zadowoli najbardziej nawet wymagających odbiorców. Grzegorz Kupczyk tym razem zrezygnował z pisania tekstów na płytę powierzając to zadanie Tomaszowi Staszczykowi, a za realizacje i współprodukcje odpowiada Mariusz Piętka z MP Studio . Do jednego z utworów a noszącego tytuł ANYWHERE , został nagrany najnowszy klip zespołu CETI, który od pewnego czasu można oglądać m.in. na portalu Interia , a samego nagrania można posłuchać m.in. w radiowej JEDYNCE , RDC, RMF etc., a samą płytę zapowiadać będzie trailer ze specjalnym wywiadem z liderem grupy, który pojawi się w mediach wkrótce. Pojawi się również zapowiedź płyty w postaci singla. Wkrótce kolejne wieści ze studia i postępów prac nad płytą...

Źródło : M-ART. Agencja Artystyczna