06.12.2021

Nawigacja
Artykuły » Recenzje - O » ROMAN ODOJ - 2020 - Fiasko
ROMAN ODOJ - 2020 - Fiasko

ROMAN ODOJ - Fiasko


ROMAN ODOJ - Fiasko
1. Titan 5:44
2. One of you 5:55
3. Castaway 4:24
4. Deux 5:11
5. Eurydice 3:27
6. Human Cartoon 4:10
7. Annunciation 3:24
8. Fiasco 6:28
9. Quintans 6:50

Rok wydania: 2020
Wydawca: Lynx Music
https://www.lynxmusic.pl/

Roman Odoj jest dowodem na to, że nawet człowiek o ścisłym umyśle (matematyk), może posiadać cechy humanisty, wyróżniające się pewną wrażliwością w kwestii tworzenia. Niniejsza płyta, nie jest jego pierwszą, muzyczną przygodą. Wcześniej grał z Mariuszem Brysiem (Mariusz Bryś & Goodway „Mistyczny stan” - 2008), w projekcie Asformation, oraz w synth popowym zespole DiPamp. Obecnie w wytwórni LYNX zarejestrował swój pierwszy autorski album.

Płyta jest dosyć zróżnicowana stylistycznie: muzyka progresywna, jazzowe smaczki, pop, elektronika, psychodelia… Do realizacji tego przedsięwzięcia artysta zaprosił spore grono świetnych muzyków. Jeżeli chodzi o treści, „Fiasko” jest koncept albumem opartym na motywach powieści Stanisława Lema, o tym właśnie tytule. Okładkowa grafika kojarzyć się może z pewnym brytyjskim, progresywnym, solowy projektem Johna Mitchella - Lonely Robot. Muzycznie może nie do końca, ale w wielu fragmentach, jest tutaj również bardzo piosenkowo, zwłaszcza w kompozycjach z wokalami. Obu panów łączy jeszcze jeden istotny element - umiejętność kreowania wrażliwych gitarowych solówek, które nie dominują całości, lecz pięknie ubarwiają muzyczną zawartość. Wracając do wokali. Na płycie udziela się aż dwóch wokalistów: Łukasz Szuba i Jędrek Skiba. Panowie dysponują zupełnie odmienną barwą głosu, co również wpływa na różnorodność tego materiału. Partie saksofonowe (Jan Swaton, Łukasz Zgoda), oraz wiolonczeli (Paulina Obstój) i skrzypiec (Marcin Skaba), uskrzydlają nie mniej niż gitara („One of you” czy „Human Cartoon”). Wyrazisty bas (Arkadiusz Suchara), fragmentami wychodzi nawet na pierwszy plan („Titan”, „Annunciation”, „Fiasco”…). Obecność aż trzech klawiszowców: Maciej Caputa (Amarok, Colin Bass, Cereus), Robert Gajgier (Division by Zero) i Adam Kozubek, istotnie wpłynęła na różnorodność i bogactwo klawiszowych przestrzeni. Nagromadzenie elektroniki zwłaszcza w instrumentalnej kompozycji „Euridice”, dobrze komponuje się z tematyką albumu.

Muszę przyznać, że w większej części płyta mnie przekonuje, ale jest kilka momentów, które porównałbym do przemierzenia labiryntu i wejścia w ślepy zaułek. Artysta umie jednak bardzo szybko z niego wybrnąć, kolejnym dźwiękowym zwrotem kierunku. Przemierzanie tego muzycznego labiryntu daje z pewnością sporą dozę satysfakcji. Każde jego kolejne przejście sprawia, że odnajduje się elementy, których nie dostrzegło się wcześniej.

7,5/10

Marek Toma